Techinside Google News
Techinside Google News

IoT teknolojileri arasında en yaygını hangisi?

Küresel IoT teknolojileri sağladığı avantajlarla daha fazla kullanıma sahip oluyor. Üç bağlantı teknolojisi IoT pazarını domine ediyor.

Küresel IoT teknolojileri sağladığı avantajlarla daha fazla kullanıma sahip oluyor. Üç bağlantı teknolojisi IoT pazarını domine ediyor.

IoT Analytics “State of IoT 2023” raporu, küresel IoT bağlantılarının sayısının 2022’de yüzde 18 artarak 14.3 milyar aktif IoT uç noktasına ulaştığını gösteriyor. IoT Analytics, 2023’te küresel bağlı IoT cihazı sayısının yüzde 16 daha artarak 16 milyar aktif uç noktaya ulaşmasını bekliyor. 2023 büyümesinin 2022’ye göre biraz daha düşük olacağı tahmin edilirken, IoT cihaz bağlantılarının önümüzdeki yıllarda da büyümeye devam etmesi bekleniyor.

- Advertisement -

2027 yılına kadar muhtemelen 29 milyardan fazla IoT bağlantısı olacak. Önde gelen IoT bağlantı teknolojileri, pazarın yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan üç teknoloji diyebiliriz.

Üç teknoloji ön planda

  • Wi-Fi: Wi-Fi, tüm IoT bağlantılarının yüzde 31’ini oluşturuyor. 2022’de, dünya çapında sevk edilen Wi-Fi özellikli cihazların yarısından fazlası, daha hızlı ve daha güvenilir kablosuz bağlantı vaat eden en son Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E teknolojilerini temel alıyordu. Bu teknolojilerin benimsenmesi, IoT cihazları arasındaki iletişimi daha verimli hale getirerek kullanıcı deneyimlerini ve genel performansı iyileştirdi. Wi-Fi teknolojisi, akıllı evler, binalar ve sağlık hizmetleri gibi sektörlerde IoT bağlantısına öncülük ediyor.
  • Bluetooth: Küresel IoT bağlantılarının yüzde 27’si Bluetooth’a güveniyor. Bluetooth Smart olarak da bilinen Bluetooth Düşük Enerji (BLE), IoT cihazlarının sınırlı güç tüketirken güvenilir bağlantıyı sürdürmesini sağlamak için sürekli olarak geliştirildi. Sonuç olarak BLE, akıllı ev sensörleri ve varlık takip cihazları gibi pille çalışan IoT cihazları için artık tercih edilen seçenek haline geldi. IEEE 802.15.1 (Bluetooth için teknik standart) tabanlı ve sensörler/aktüatörler ile bir I/O master arasında kablosuz iletişime izin veren IO-Link Kablosuz teknolojisine endüstriyel sektör bile artan bir ilgi göstermeye başlıyor.
  • Hücresel IoT: Hücresel IoT (2G, 3G, 4G, 5G, LTE-M ve NB-IoT) artık küresel IoT bağlantılarının yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor. IoT Analytics tarafından hazırlanan Küresel Hücresel IoT Bağlantı Takibi ve Tahminine (Q1/2023 Güncellemesi) göre, küresel hücresel IoT bağlantıları 2022’de yıllık yüzde 27 büyüyerek küresel IoT bağlantılarının büyüme oranını güçlü bir şekilde aştı. Bu büyüme, 2G ve 3G gibi eski teknolojiler aşamalı olarak kullanımdan kaldırıldığı için LTE-M, NB-IoT, LTE-Cat 1 ve LTE Cat 1 bis gibi daha yeni teknolojilerin benimsenmesinden kaynaklanıyor. 5G modül sevkiyatları da 2022’de yıllık bazda yüzde 100’ün üzerinde büyüdü.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir