IoT telesağlık hizmetlerini nasıl geliştirebilir?

0

IoT telesağlık

Nesnelerin İnterneti (IoT), telesağlığı bir sonraki seviyeye taşıyabilir. COVID-19 pandemisinden önce telesağlık, ABD’deki toplam sağlık hizmeti hacminin yüzde 1’inden daha azını oluşturuyordu. Bu sanal bakımı sağlamak için IoT cihazlarının kullanılması avantajlarını daha da ileri götürebilir. Bu olasılıklardan bazılarına bir göz atalım.

Uzaktan Hasta İzleme

IoT’nin telesağlık hizmetlerini geliştirmesinin en büyük yollarından biri, tıp uzmanlarının hastaları uzaktan izlemesine izin vermektir.

Acil Durum Uyarıları

Benzer şekilde, sağlık giyilebilir cihazları, hastaların sağlık faktörlerini izleyebilir ve olağandışı bir şey tespit ettiklerinde insanları uyarabilir.

İlaç Hatırlatıcıları

Daha az acil bir notta, IoT hastaları ilaçlarını almaları gerektiğinde uyarabilir. Kronik rahatsızlıklar için reçetesi olan kişilerin yaklaşık yüzde 40-50’si tüm dozları almıyor veya gerektiğinde almıyor.

Telesağlığın kendisi hala oldukça yeni ama kısa sürede etkileyici bir büyüme kaydetti. IoT cihazlarıyla birleştirmek, bu büyümeyi daha da ileriye taşıyacak ve yeni bir sağlık hizmeti erişilebilirliği çağını başlatacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>