IoT tükettiği enerjiden sekiz kat fazla tasarruf sağlayacak

IoT enerji
IoT enerji

Transforma Insights ve 6GWorld’den yeni bir rapor, 2030’daki IoT operasyonlarının tükettikleri enerjinin sekiz katından fazla tasarruf sağlayacağını tespit etti. Bu da 230 milyar metreküp net su tasarrufu sağlayacağını ve bir gigaton CO2 emisyonunu ortadan kaldıracağını gösterdi.

InterDigital tarafından desteklenen rapor (pdf, e-posta gerekli), kurumsal ve ticari teknolojilerin elektrik, yakıt kullanımı, e-atık, CO2 emisyonları ve su kullanımı üzerindeki kaynak etkisini inceleyerek yeni teknolojilerin artan etkisini inceledi.

Elektrik açısından rapor, yeni IoT teknolojilerinin üretiminin küresel elektrik kullanımını 2030 yılına kadar 34 terawatt-saat (TWh) artıracağını, ancak IoT çözümlerinin elektrik tüketimini 1,6 petawatt-saatten (PWh) daha fazla azaltacağını buldu. Bu da 136.5 milyondan fazla evin bir yıl boyunca enerji kullanımını desteklemeye yetecek elektrik anlamına geliyor.

Karşılaştırma için, küresel BİT endüstrisinin toplam elektrik tüketiminin 2030 yılına kadar yaklaşık 8 PWh’ye yükseleceği tahmin ediliyor. Bu da yeni IoT teknolojilerinin birlikte BİT endüstrisinin toplam güç tüketiminin yaklaşık yüzde 20’sine eşit enerji tasarrufu sağlayacağı anlamına geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz