IoT’nin geleceği: Hangi IoT teknolojisi seçilmeli?

0

Hangi IoT teknolojisi

İşletmeniz ister büyük ölçekli bir kuruluş isterse büyüyen bir start-up olsun, IoT’nin tüm potansiyelini gerçekleştirmek her zaman kolay değildir. Hangi IoT teknolojisine yatırım yapacağınızı bilmek zor olabilir ve ayrıca yatırımınızın değerini paydaşlara ve çalışanlara açıklamak zor olabilir. Başarılı bir IoT yolculuğuna çıkmak, kuruluşların önce güçlü bir iş gerekçesi oluşturması gerektiği anlamına geliyor. IoT endüstrisinin bunu hatırlaması ve yeni ve mevcut müşterilere yoğun teknik ayrıntılar yerine ilişkilendirilebilir değer odaklı önerilerle yaklaşması gerekiyor.

Artan cihaz bağlantısı ve güvenlik, küresel IoT dağıtımları için değer ve yeniliğin ortaya çıkarılmasında önemli olsa da, başarılı dönüşüm projeleri sunmak için kullanıcı ve kullanım senaryosu odak noktası olmalıdır.

Bu dönüşümlerin örnekleri, karadaki petrol tanklarının envanter seviyelerini izleyen IoT sensörlerinin tankların boşaltılması gerektiğinde otomatik olarak kamyonları sevk ettiği petrol ve gaz endüstrisinde zaten belirgin durumda. Gerçek zamanlı yağ deposu sensör bildirimleri, envanter taşımacılığını optimize ederken ve arıza süresi maliyetlerini en aza indirirken sürekli pompalamaya olanak tanıyor. Bulut tabanlı dijital gösterge panosu görselleştirmeleri, bilgileri endüstri genelinde daha iyi karar vermeyi sağlayan anlayışlı bir şekilde iletiyor.

Benzer şekilde, sağlık hizmetlerinde IoT, tıp uzmanlarının hastalarla daha dikkatli olmalarını ve proaktif olarak bağlantı kurmalarını sağlıyor. IoT cihazlarından toplanan veriler, hasta yollarını düzene sokmaya ve daha iyi sonuçlar elde etmeye yardımcı olmak için doğrudan doktorlara iletiliyor. Hastanelerde, sensörlerle etiketlenen IoT cihazları, tekerlekli sandalyeler, defibrilatörler, nebulizatörler, oksijen pompaları ve diğer izleme ekipmanları gibi tıbbi ekipmanların gerçek zamanlı konumunu izlemek için kullanılıyor.

Bu örneklerin gösterdiği gibi, IoT tamamen iş süreçlerinin ve çözümlerinin geliştirilmesi ile ilgilidir. İyi fikirler genellikle ölçeklendirmekte zorlanabilir, ancak teknoloji endüstrisi sorunları hızlı bir şekilde çözüyor. Dağıtım sorunu çözüldükçe, şirketler IoT’nin bir teknoloji sunumundan daha fazlası olduğunu keşfediyor. IoT’nin bir sonraki aşamasının “teknoloji ne yapabilir?”den “gerçek dönüşüm sağlamak için teknolojiyi ve insanları nasıl birleştirebiliriz?”e geçmesi gerekiyor.

IoT şirketleri, ‘çözümün’ nasıl parçası olacaklarını bulmalı. İşletmelerin neyi çözmeye çalıştıklarına, neyi iyileştirmeye çalıştıklarına ve IoT’nin buna nasıl etki edeceğine odaklanmaları gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>