iPad için Office 365 Uygulamaları Neyi Değiştirir?

0

Mart ayında Microsoft’un yeni CEO’su Satya Nadella uzun süredir beklenen Microsoft Office iPad sürümünün yayınlandığını duyurmuştu.

iPad için yayınlanan MS Office Word, Excel ve PowerPoint uygulamalarını içeriyor. Her bir uygulama iTunes Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor ancak kısıtlı özellikler ile sınırlandırılmış oluyor. Office 365 abonesi olan kullanıcılar ise hiç bir sınırlama olmaksızın ürünün tüm özelliklerinden faydalanabiliyor.

iPad için MS Office uygulamalarının yayınlanması ile birlikte Apple CEO’su Tim Cook bir kutlama mesajı atarak; “Hoşgeldiniz” demişti.

screen-shot-2014-03-27-at-3-52-55-pm

Bunun üzerine Microsoft CEO’su Satya Nadella teşekkür etmişti;

screen-shot-2014-03-27-at-3-23-27-pm

Uzun yıllar boyunca bir birine en dişli rakip olan Microsoft ve Apple’ın bu tutumu arkasında yatan nedir? Aslında bu sorunun cevabı benzer işbirliklerinin oluştuğu ABD teknoloji sektöründe sıkça görülebiliyor. İngilizce’de buna Coopetition deniliyor. Türkçe’ye rekabet ederken iş birliği yapmak anlamında çevirirken belki de Rekaberlik gibi yeni bir terim kullanmamızı gerektirecke bir kavram olarak çıkmakta.

Apple’ın gelişen ve büyüyen ekosistemi içinde yer almak Microsoft için bir zorunluluk haline gelmişti, Apple ise her ne kadar umursamaz bir tavır takınsa da Microsoft gibi büyük ve özellikle kurumsal dünyada güçlü bir şirketin uygulamalarını bünyesinde bulundurmanın kendilerine avantaj sağlayacağının farkında.

Şirketler ve Kullanıcılar için Ne Değişecek?

Dijital dünyanın evrilerek bulut tabanlı sistemlere hızla geçiş yaptığı bir dönemde cihazların buluta yazılımların ise servislere dönüştüğüne şahit oluyoruz. iPad için MS Office tek başına bir anlam ifade etmek zorunda olsaydı bunun karşılığını Microsoft’un alması gerçekten güç olabilirdi. Ancak durum böyle değil.

Kurumsal müşterilerin uzun yıllardır Exchange, Sharepoint gibi çözümler ile iç içe olması, Microsoft’un elinde hâlâ en güçlü mail istemcilerinden birisi olan Outlook’un bulunması bu dönüşüm içinde Microsoft’un elini güçlendiriyor. Bu güçlü eli Office 365 çözümleri ile servislere dönüştüren Microsoft kendisi için geleceği olan ve kullanıcıları için avantajlı bir servise dönüştürüyor.

Uzun yıllar boyunca Exchange sunucularının sıkıntıları ile uğraşan BT yöneticileri (ki ben de bunlardan birisiyim) bir kere Office 365 dünyasına adım attığında gerek yönetim kolaylığı gerekse sahip olduğu güçlü araçlar ile mutlu oluyor. Üstelik işletmeler açısından maliyet analizi yapıldığında Office 365 aboneliğnin personel maliyetine indirgenme kolaylığı özellikle KOBİ ölçeğindeki işletmelerin karar alma sürelerini kısaltırken hayatlarını kolaylaştırıyor.

Peki, MS Office 365 dünyası gerçekten bu kadar toz pembe mi?

Aslında değil. MS’un hâlâ karmaşık görünen lisanslama modellerini iyice basitleştirmesi ve hatta fiyatlarını rekabet edilemez seviyede düşürmesi gerekiyor zira her ne kadar aksi iddia edilse de açık kaynaklı çözümlerin maliyetleri sadece ilk sahip olma değil toplam sahip olma maliyetleri de  hızla düşmekte. Tam bu noktda iPad için MS Office uygulamalarının Office 365 abonelerine ücretsiz sağlanması şimdilik ciddi bir rekabet kozunu Microsoft’a verebilir. Aslında tek kolaylaştırmayı hedeflediği şey kurumsal kullanıcıların tablette rahat çalışması değil kendi servislerinin daha hızlı satın alma kararını etkileyebilmek.

Şimdilik bu strateji doğru görünüyor ve Microsoft’un Office 365 ekosistemini büyütmesi için faydalı olabilir. Madalyonun öte yanında ise Microsoft’un hızla kan kaybeden son kullanıcı ekosisteminde çok daha ciddi adımlar atarak geciktiği mobil ve bulut devrimini artık yakalaması gerekiyor. Yoksa sadece kurumsal kanalın bulut dünyasındaki mutluluğu Microsoft için hedeflediği büyümeyi sağlaması adına yeterli olamama ihtimaline sahip.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>