Techinside Google News
Techinside Google News

iPhone 16’da cihaz içi yapay zeka kısıtlı olabilir: analistler RAM sınırı üzerine uyarıyor

Ming-Chi Kuo'nun tahminlerine göre, iPhone 16 serisindeki RAM miktarı, cihaz içi yapay zeka (AI) özelliklerini kısıtlayabilir.
- Advertisement -

Teknoloji dünyasının tanınmış analistlerinden Ming-Chi Kuo, iPhone 16 serisinin RAM miktarı nedeniyle cihaz içi yapay zeka özelliklerinin sınırlı olacağını belirtti. Bu durum, Apple’ın hibrit bir yaklaşımı benimsemesini gerektirecek.

Apple, bugün tanıtımını yaptığı iOS 18 ile birlikte üretken yapay zeka özelliklerini iPhone’lara getirdi. Ancak yeni yapay zeka özelliklerinin yüksek RAM gereksinimi nedeniyle en az iPhone 15 Pro veya iPhone 15 Pro Max modellerine ihtiyaç duyacağı belirtiliyor. iPhone 16 serisinin de iPhone 15 Pro’ya benzer şekilde 8 GB RAM ile gelmesi bekleniyor. Analist Ming-Chi Kuo’ya göre bu miktar, yapay zeka işlevleri için yeterli değil.

Hibrit yaklaşım

Kuo, iPhone 16 modellerindeki RAM sınırlamaları nedeniyle Apple’ın cihaz içi ve bulut tabanlı yapay zeka işlevlerinin bir karışımını sunacağını öngörüyor. Analist, bulut tabanlı büyük dil modellerinin (LLM) eğitimlerinin zor olduğunu ve Apple’ın büyük bir geliştirme süresine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Ming-Chi Kuo’nun açıklamaları şöyle: “Son araştırmam, Apple’ın bulut tabanlı ve cihaz üzerinde büyük dil modelleri geliştirdiğini gösteriyor. Ancak Apple’ın WWDC 2024’te pazar beklentilerini önemli ölçüde aşan bir ilerleme duyurması pek olası değil. Bulut tabanlı LLM’lerin eğitimi daha fazla zaman gerektiriyor ve cihaz üzerindeki LLM’lerin geliştirilmesi şu anda iPhone 16’nın 8 GB DRAM’iyle sınırlı.”

Daha önceki bir tahmine göre, cihaz üzerinde yapay zeka çalıştırmak için Android telefonların 20 GB RAM’e sahip olması gerektiği belirtilmişti. Apple’ın ise büyük dil modellerini flash bellekte saklama dolayısıyla RAM gereksinimini azaltma konusunda çalıştığı bilgisi ortaya çıkmıştı. Cihaz üzerinde çalışan yapay zeka özellikleri, bulut tabanlı olanlara göre daha hızlı çalıştığı için Apple, bu özelliklerin telefon üzerinde çalışmasını istiyor.

Apple’ın bu hibrit yaklaşımı, kullanıcılara hem cihaz içi hem de bulut tabanlı yapay zeka işlevleri sunarak, mevcut RAM sınırlamalarını aşma ve performansı artırma çabası olarak değerlendiriliyor. Yeni iPhone 16 serisi ve iOS 18 ile birlikte, Apple’ın bu konudaki yeniliklerini görmek heyecan verici olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir