Sinir bozan iOS koruması nihayet açılıyor

2

Yeni bir iPhone aldığınızda tüm kontrolün sizde olduğunu hissetmek keyif verir. Ancak sonra gözünüze malum uygulamalar takılır: İpuçları, Podcast’ler, iBooks ve diğerleri… Apple’ın iOS sisteminin adeta içine gömdüğü bu orijinal uygulamaları cihazdan silmenin ya da ekrandan kaldırmanın herhangi bir yolu yok. Tüm yapabildiğimiz, üçüncü veya dördüncü sayfada “Ekstra” ya da “Faydasız” diye bir klasör oluşturarak silemediğimiz ne kadar Apple uygulaması varsa buraya yığmak.

Şimdiye kadar senaryo bu şekilde ilerliyordu. Ancak iTunes meta verilerinde AppAdvice tarafından tespit edilen bir değişiklik, bu uygulamaları ekrandan tamamen kaldırabilmemize olanak tanıyacak gibi görünüyor. Teknik detayına baktığımızda, iTunes kodlarında artık “isFirstParty” ve “isFirstPartyHideableApp” anahtarları bulunuyor ve bunların boolean değerleri true ya da false olarak değiştirilebiliyor.

iPhone artık daha temiz

Elbette Apple sizi bu kodlar içinde boğmayacak. Bunlar arka planda çalışırken, yakın zamanda yayınlanmasını umduğumuz bir güncelleme ile Ayarlar bölümünden birinci parti yani Apple tarafından yayınlanmış Notlar, Anımsatıcılar, Podcast’ler gibi uygulamaları ana ekranda gizleme seçeneği sunulacak.

iPhone ile önyüklü olarak gelen uygulamaları tamamen silmek mümkün olmasa da, ana ekranda görünümünü kapatmak da teselli ödülü sayılabilir. Bunun bir benzer iCloud Drive için ayarlanabiliyor. Normal şartlarda arka planda çalışan uygulama için ilgili ayarı yaparak ana ekrana bir uygulama simgesi yerleştirebiliyoruz.

Bahsi geçen güncellemenin ne zaman yayınlanacağı şimdilik bilinmiyor. Ancak önümüzdeki aylarda düzenlenecek WWDC etkinliğinde Apple bunu “mucizevi” bir özellik olarak sunmayı planlıyor olabilir.

Yorumlar

  1. keşke tamamen kaldırılabilse

  2. Çıplak sistem yüklü olarak ver sadece… İsteyen istediği yerden istediğini yüklesin. Hatta sadece telefon sat. İsteyen Android kursun, isteyen IOS…

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>