iPhone çok mu pahalı? Tim Cook bu soruya cevap verdi!

0

iPhone çok uzun süre satışlarını sürekli arttıran bir ürün olarak Apple’ı dünyanın en zengin şirketi haline dönüştürdü. Bu başarının ardından, iPhone’un 600 dolar düzeyindeki fiyatının da etkisi oldu. iPhone satışlarından büyük kar eden Apple, adet olarak Android telefonlardan çok daha az satmasına rağmen, iOS sistemli telefon satan tek firma olarak yüksek fiyatlı iPhone’ların satışından oluşan geliri kendi hanesine yazdığı için, akıllı telefon pazarının kaymağını yiyen firma olarak tahtını korumayı başardı. Ancak şimdi bu yüksek fiyata tepkiler yükseliyor. Peki Tim Cook bu konuda ne düşünüyor?

Ancak yeni raporlar bu gidişatın değişmeye başladığını gösteriyor. İlk defa satışlarının düştüğü gerçeği ile karşılaşan Apple nihayet politikasını sorgulamaya başladı. Satışlarını arttırmak için şimdi Çin ve Hindistan’a gözünü diken Apple’ın CEO’su Hindistan’daki bir röportajda, iPhone fiyatlarını çok yüksek bulup bulmadığı ve buna değiş değmeyeceği konusundaki bir soruya, fiyatın biraz yüksek olabileceğini kabul ederek cevap verdi. 600 dolar + vergi şeklindeki fiyatın Hindistan için biraz yüksek olacağını kabul ettiğini ve Hindistan’daki iPhone fiyatlarını tekrar mercek altına alacaklarını belirtti.

Hindistan’da 50-70 dolar aralığındaki Android telefonlar büyük ilgi görüyor ve çok adetli olarak satılıyor. Hindistan’da iPhone satışlarını arttırmak için operatörlerle görüşmeye giden Apple CEO’su, ülkede devlet başkanı gibi karşılanmış, başbakan ile özel görüşme yapmış ve bu sırada yine devlet başkanları gibi görüntü vermişlerdi.

Cook’un yeni açıklaması ışığında, kişi başı geliri düşük olan diğer ülkelerdeki tüketicilerin de iPhone fiyatları konusunda indirim istemesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>