iPhone’ları kilitleyip fidye istiyorlar

0

Rus hacker’ların, dünya çapında eriştikleri çok sayıda iPhone’u kilitleyerek sahiplerinden fidye istediklerine dair raporlar gelmeye başladı.

Hacker’ların telefonları kilitlemek için iCloud üzerindeki “Find My iPhone” özelliğini kullandıkları söyleniyor. Hacker’ların bu özelliği kullanabilmesi için iPhone/iPad sahiplerinin iCloud hesaplarını ele geçirmiş olmaları gerekiyor. Böylece ilgili hesabın kontrol ettiği telefon ve tabletleri de ele geçiren hacker’lar, sanki cihazlar çalınmış gibi, Find My iPhone özelliğini açarak cihazları kilitlemeleri, telefon ve tabletlerin asıl sahiplerinin cihazları kullanamamasına neden oluyor. Hacker’lar daha sonra cihazların sahiplerine e-posta göndererek cihazın kilidini açmak için 30-50 dolar gibi fidyeler istiyorlar.

Asıl sorun, hacker’ların iCloud hesaplarına ulaşabiliyor olmalarından kaynaklanıyor. Bir şüpheye göre, Apple’ın sunucularına sızmış olan hacker’ların 40 milyondan fazla iCloud şifresini ele geçirmiş olabileceği söyleniyor ancak Apple’ın prestij kaybından korkarak bu sızıntıyı gizlediğine inanılıyor. Geçen yıllarda da yine Apple’ın iClous sistemine sızan hacker’lar, yüzlerce Hollywood ünlüsünün iCloud’a yüklemiş olduğu mahrem fotoğrafları çalarak internette yayınlamışlardı. Şirketin tekrar bir iCloud skandalını kaldırmayacağını ve müşterilerini kitleler halinde kaybedebileceğini düşünerek hacker’ların sızıntısını basından saklıyor olabileceği ihtimali dile getiriliyor.

Soruna karşı tek önlem ise iOS kullanıcılarının iCloud hesap şifrelerini derhal değiştirmesi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>