iPhone pil sorunu böyle çözülmüyor!

0

Cep telefonlarında tek şarjla bir hafta kullanım dönemi çok eskilerde kaldı; bugün iPhone pil sorunu ile boğuşan milyonlarca kullanıcı cihazını bir saat daha fazla kullanabilmek için her türlü fedakarlığa hazır. Bluetooth’u kapatıp, mobil şebekedeyken video izlemeyen bu kullanıcı kitlesi, akıllı telefonun her türlü nimetinden vazgeçerek pil ömrünü uzatmaya çalışıyor.

Elbette sorun sadece iOS cihazlarda değil, Android platformundaki telefonları kullananlar da her geçen gün azalan “tek şarjla cihaz kullanım süresinden” şikayetçi. Bu sorunun pek çok geçici çözümü bulunuyor. Ancak bizzat Apple Yazılım Şefi Craig Federighi tarafından verilen yanıta göre, çalışan uygulamaları sürekli kapatmak bunlardan biri değil.

iPhone pil sorunu için başka çözümler arayın

Çoklu görev özelliğinin icadından bu yana, Ana Ekran tuşuna iki kez dokunup uygulama geçmişini açmak ve buradaki uygulamaları “pil yemesin” diye kapatmak iPhone kullanıcıları arasında alışkanlık oldu. Ne var ki bu işlemin telefona tek şarjla daha uzun kullanım sağladığını öne süren şehir efsanesi önceki hafta tarihe karıştı! Bir iPhone kullanıcısının “iOS uygulamalarını çoklu görev ekranından sık sık kapatır mısın be bu işlem pil ömrü için gerekli midir?” sorularına e-posta ile yanıt veren Federighi ikisine de “Hayır” dedi ve konu kapandı. Artık kullanılmayan uygulamaları kapatmanın pil ömrüne etkisi olmadığını resmi olarak biliyoruz.

Dahası, 9To5Mac’te bahsedildiği gibi, uygulama kapatmak bir işe yarasaydı bunu yapmanın -en azından iOS platformunda- daha kolay ve anlaşılır bir yolu olurdu. Cihazdaki tek düğmeye çift tıklayıp, ardından uygulamaları yukarı doğru sürüklememiz gerekmezdi. Bu özellik normal koşullar altında sadece donan veya bir sebepten yeniden başlatılması gereken uygulamalar için kullanılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>