Techinside Google News
Techinside Google News

IPTV yayıncısına 30 yıl hapis!

IPTV servisi Flawless'ı işleten beş kişi Premier League temsilcilerinin açtığı dava sonucunda 30 yıl hapse mahkum edildi.
- Advertisement -

IPTV servisi Flawless’ı işleten beş kişi Premier League temsilcilerinin açtığı dava sonucunda 30 yıl hapse mahkum edildi.

Flawless IPTV, 2016 yılında Mark Gould, Steven Gordon, Peter Jolley ve Christopher Felvus tarafından kurulan bir korsan IPTV hizmetiydi. İngiltere’de Premier League maçlarına odaklanan bu hizmet, geniş bir müşteri kitlesi kazandı ve uygun fiyatıyla popülerlik kazandı.

Ancak, 2017 yılında, Crimestoppers adlı bir yardım kuruluşu, Flawless hakkında şikayetler aldı ve bu bilgiyi polis yerine telif hakkı ihlaliyle mücadele eden Federation Against Copyright Theft adlı bir kuruluşa iletti. FACT, gizli bir operasyonla Ekim 2017’de Flawless aboneliği satın alarak, Sky ve Virgin gibi kanalların yayınlarını sunduğunu tespit etti.

FACT, hükümet, kolluk kuvvetleri ve sivil otoritelerle olan bağlantılarını kullanarak Premier League’in haklarını savunmak için harekete geçti. GAIN adlı bir hükümet ajansı bilgi ağına yapılan bir rapor, önemli kamu kaynaklarının tahsis edilmesine yol açtı. Bir finansal soruşturmacının desteğiyle, bir Ticaret Standartları yetkilisi soruşturmayı devraldı ve yaklaşık altı ay sonra Flawless neredeyse tamamen sona erdi.

2018 yılında Londra’da iki adrese arama emirleri uygulandı. Gould, Greenwich’teki evinde, yakın zamanda 600.000 sterlin nakit olarak satın alınan bir dairede gözaltına alındı. Bir ay kadar sonra yetkililer Steven Gordon ve Peter Jolley’i, üç hafta sonra ise Christopher Felvus’u tutukladı. William Brown ve Zak Smith ise Ağustos 2018’in başlarında gözaltına alındı, ancak davayı mahkemeye sunmaları beş ay daha sürdü ve bugünkü hüküm verilmesine üç yıl daha geçti.

Toplamda, Flawless sadece 22 ay faaliyet gösterdi, ancak tahmini olarak 4,6 milyon sterlin gelir elde etti, bunun 3,7 milyon sterlini kar olarak geri kazandı. Gould’un operasyondan en çok kazanan olduğu söyleniyor, yaklaşık 1,7 milyon sterlin. William Brown ise Flawless’tan neredeyse hiç kazanç elde etmedi, ancak bugün aldığı ceza Steven Gordon’un aldığı cezayla neredeyse aynıydı. Gordon, operasyondan 1 milyondan fazla sterlin kazandı ve ayrıca mahkemeye karşı suç işlediği gerekçesiyle tutuklandı. Bugün hüküm giyen tüm sanıklar gibi, Brown’ın da daha önce herhangi bir suç kaydı yok.

Flawless IPTV, Premier League maçlarını yayınlayan korsan bir hizmet olarak başarılı oldu. Ancak Crimestoppers’ın şikayetleri ve FACT’in operasyonuyla birlikte hızlı bir çöküş yaşadı. Operasyonun parçası olan kişiler gözaltına alındı ve mahkemede yargılandı. Gelirleri milyonlarca sterlin olan bu korsan IPTV hizmeti, yasadışı faaliyetlerinin sonucunda sona erdi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir