İran’da internet erişimi saldırıya uğradı

0

İran’da internet erişimi

Yapılan bir siber saldırı sonrasında İran’da internet erişimi yüzde 75’e düştü. Kullanıcıların büyük çoğunluğu 7 saat boyunca erişim sorunu yaşadı.

İran’da internet erişimi sorunu yaşandı

Artan siber saldırılarla birlikte, ülkeler siber güvenliklerini sağlamada sorun yaşayabiliyor. İran’da gerçekleşen son siber saldırı, dünya çağında en büyük siber saldırılardan biri olarak tarihe geçti.

Yapılan Ddos saldırısı sonrasında, kullanıcıların yüzde 25’lik kesimi internete erişemedi. Yaşanan bu internet erişimi sorunu, hem mobil hem de wifi bağlantısında yaşandı. Kullanıcıların internet erişimi yaklaşık 7 saat boyunca sürdü.

NetBlocks tarafından Twitter hesabından paylaşılan bilgilere göre, bu erişim sorunu 8 Şubat tarihinde yaşandı.

İran’ın DZHAFA aktivasyonu ile internet erişimi sorununu çözdüğü belirtildi. İran’ın yaşadığı bu siber saldırı, ülkelerin büyük ölçekli siber saldırılar için hazırlıklı olması gerektiğini ortaya koyuyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>