İrlanda ulusal sağlık hizmeti BT sistemlerini kapattı

0

ulusal sağlık hizmeti BT

Fidye yazılımı saldırısı nedeniyle İrlanda sağlık hizmeti BT sistemlerini kapatmak durumunda kaldı. HSE, konuyla ilgili açıklama yaptı.

İrlanda ulusal sağlık hizmeti BT sistemlerini ne zaman açacak?

İrlanda’nın ulusal sağlık hizmeti, bilgisayar sistemlerini kapatmasına neden olan bir fidye yazılımı saldırısına uğradı. ağlık Hizmetleri Yöneticisi (HSE) bu adımı, durumu güvenlik ortaklarıyla birlikte değerlendirirken, BT sistemlerini kapatarak sorunu kontrol altına almayı amaçlayan bir önlem aldıklarını belirtti.

Savunma Kuvvetleri; hükümet ve siber güvenlik uzmanları HSE’nin içinde kaldığı durumu inceliyor. HSE, COVID-19 aşı sürecinin ise saldırıdan etkilenmediğini ve normal şekilde ilerleyeceğini söyledi. Ancak Independent.ie’ye göre, sağlık çalışanları elektronik kayıtlardan kalem ve kağıda geçmek zorunda kaldığı için randevularda gecikme yaşanabilir.

İrlanda’nın Rotunda hastanesinde çalışan bir profesör Independent.ie’ye bir Conti fidye yazılımı saldırısı ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Conti, bilgileri çalan ve ifşa etmekle tehdit eden ve aynı zamanda şifreleyen, insan tarafından işletilen “çifte gasp” fidye yazılımı olarak tanımlanıyor. Sağlık hizmetinde HSE yönetiminin BT’yi ne zaman aktif hale getireceği ise henüz bilinmiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>