İrlanda’ya Apple cezası mı verilecek?

0

Avrupa Birliği, gevşek vergi yasaları nedeniyle ABD’li dev şirketlerin vergi cennetine dönen İrlanda’ya ağır bir ceza kesmeye hazırlanıyor. Özellikle de Apple büyük bir probleme dönüşmüş durumda. Avrupa Birliği Apple’ın tüm Avrupa’dan kazandığı parayı İrlanda’ya aktardığını ve İrlanda’ya da çok düşük bir vergi ödediğini savunuyor.

Avrupa Birliği’nin rahatsız eden detaylardan biri ise İrlanda’nın Apple’ı vergi ödemeye zorlamaması. Birlik, Apple’ın İrlanda’ya milyarlarca dolar boyutunda vergi ödemesini isterken İrlanda’nın Apple’ı sürekli cesaretlendiren ve vergi indirimleri sağlayan tavrı nedeniyle Apple tüm Avrupa’dan kazandığı parayı İrlanda’ya aktarmaya devam ediyor.

Bu durumu sonlandırmak isteyen Avrupa Birliği’nin ise bu hafta içinde İrlanda’ya yüklü bir ceza keseceği söyleniyor. İrlanda’nın böylece cezanın maliyetini çıkarmak için Apple’ı vergi ödemeye zorlayacağı tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>