Techinside Google News
Techinside Google News

İş toplantılarında sihirli numaralar

Gerek toplantılar, gerekse iş görüşmeleri, pek çok alanda sihirli kabul edilen bir sayı var: "7"
- Advertisement -
sayilar
Görsel: Jeoyz51, Flickr

Ünlü bir psikolojik araştırma makalesine göre insanların çoğu kendilerine verilen 7 ayrı numarayı akıllarında tutabiliyorlar. Inc.com’da Jim Schleckser imzasıyla yayınlanan bir yazı, yedi haneli telefon numaraları ya da bazı ülkelerdeki yedi haneli sosyal güvenlik numaralarının sebebinin de bu olarak görüldüğünden bahsediyor. Yedi dakika (ya da sekiz, dokuz dakika) da iş görüşmeleri için çok daha verimli bir süre anlamına geliyor.

Dokuzdan fazla (örneğin 12) çalışma adayı ile gerçekleşecek ortak bir görüşme doğal olarak pek verimli olmayabilir. Hatta bazılarının kendini gizlemesini ve fikirlerini özellikle arka planda tutmasına da sebebiyet verebiliyor. Öte yandan beşten az kişi ile yapılan grup görüşmelerde ise bu kez de yeterli enerji toplanamıyor. Yaşanılan tecrübeler genellikle iki dominant adayın öne çıktığını ve görüşmeyi kendilerinin götürdüğünü gösteriyor.

Beş ile dokuz kişi arasındaki görüşme deneyimlerinde ise herkesin birbiri ile rahatça kaynaşabileceği, kimsenin arka plana saklanmayacağı ve çok daha verimli bir görüşmenin hayat bulacağı görülmüş. Bir başka deyiş ile her türlü iş görüşmesi ya da grup toplantılarında yedi (ya da sekiz ve dokuz) kişi çok daha akılcı bir tercih olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir