İş zekasında çatışma kapıda

0

Businessman and business sketchGeleneksel iş zekası ve analiz modelleri, Gartner‘ın açıklamasına göre BT bölümleri ile iş yönetim ve takipçileri arasındaki dengeyi bozacak. Gartner’ın araştırmacıları 2017’de çok sayıdaki kurumsal kullanıcıların ve organizasyonlardaki analistlerin veri analizleri için self-servis araçlar kullanacağı tahmininde bulunuyor.

Araçların çoğu, şirketlerin akıllı veri keşfi için olasılıkları, yeterlilikleri yükseltmesine ve interaktif analiz sürecine girmesini sağlayacak. Son kullanıcının kurumsal verilere erişme arzusu, BT bölümlerinin bu ihtiyaca cevap verecek yeterliliğe sahip olamaması ile birlikte organizasyonlar arası iş zekası teşebbüsleri öne çıkacak. Tedarikçiler bulut tabanlı teknolojiler, analizler ve raporlamalar için daha iyi planlama yapabilecek.

Bu araçlar BT kısmını geçerek, analitik yayılma, tamamlanmamış ya da düzensiz verileri, güvenilmez formülasyonları ve gereksiz ya da abartılı şekilde paylaşılmış sonuçları işler hale getirerek kolaylık sağlatacak.

Bu gelişmelerin ve kolayca erişilebilen verilerin güvenlik ve gizlilik konusunda sıkıntı yaratabileceğini de bildiren Gartner, şirket yöneticilerinin bu dağınıklık yüzünden rahatsız olabileceğini de ekliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>