İşgücü piyasasında robot hakimiyeti sürüyor

0

robot hakimiyeti

Global X, 2021’in sonunda endüstriyel robotların önümüzdeki 10 yıl içinde 16 milyardan 37 milyara çıkacağını tahmin ediyor ve 2022’nin büyük bir evlat edinme devrilme noktası olarak önemine dikkat çekiyor.

Dünyanın en büyük dördüne (FANUC, Yaskawa, ABB ve Kuka) algılama ve zeka sağlayan Veo; ABD, İngiltere ve Japonya’da 500’den fazla üreticiyle anket yaptı. Sonuç raporunda,  Veo Robotics’in 2022 Üretim Otomasyonu Görünümü’nde net olan şey, bunun, daha önce büyük ölçüde insan emeğine dayanan sektörlerde robotların normalleştirildiği otomasyonla ilişkimizde tartışmasız bir dönüm noktası olduğudur.

Küresel üreticilerin yüzde 55’inden fazlası artık tesislerinde on veya daha fazla robot bulunduğunu bildiriyor ve yaklaşık üçte biri (yüzde 32) 30 veya daha fazla robota sahip olduğunu söylüyor. Pandemi ve tarihsel olarak sıcak bir pazarın bununla çok ilgisi var. Enflasyon ve durgunluk korkuları üreticileri vurduğundan, üçte biri “üretim maliyetini ve karmaşıklığını azaltmanın” önümüzdeki altı ay ile bir yıl arasındaki en büyük zorluklarından biri olduğunu söyledi. Ancak bu durum, vasıflı işçileri (yüzde 37) ve tedarik zinciri kısıtlamalarını (yüzde 34) işe alma ve eğitme zorluğunun arkasından geliyordu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>