Techinside Google News
Techinside Google News

İşini beğenmeyip milyarder olma fırsatını kaçıran 5 insan

- Advertisement -

ABD’de, Silikon Vadisi’nde çalışmak da, piyangodan milyar dolarlık bileti çekmek veya ikramiyeyi tek rakamla kaçırmak gibi bir talih problemine dönüşmüş durumda. İşe girerken veya istifa ederken yanlış kararlar verenlerin milyarder olma imkanını kaçırabildiği gerçeğini gösteren sayısız örnek bulunuyor ve bu insanlar verdikleri yanlış kararlar nedeniyle ömür boyu pişman yaşıyorlar. İşte, yanlış karar vererek milyarder olma fırsatını kaçıran beş insan:

1- Amanda Wixted

Instagram henüz yeni kurulurken ve Facebook tarafından satın alınmamışken, uygulamanın geliştiricileri şirkette çalışması için Amanda Wixted’e teklif götürdü. Şirketten hisse de alacak olan Wixted ise Instagram’ı ciddiye almadı ve o yıllarda daha büyük bir şirket olan Zynga’dan gelen teklifi kabul etti. Zynga da bir oyun geliştiricisi olarak büyük paralar kazandı ve işe girerken Zynga hisseleri almış olan Wixted de milyoner oldu ancak Instagram’a girmiş olsaydı Wixted’in şu anda yüz milyonlarca doları ve hatta milyar doları olabilirdi.

 

2- Ali Fedotowsky

Ali ismi sizi yanıltmasın, Fedotowsky şu anda ABD’de çok iyi tanınan, çok güzel bir kadın ve aynı zamanda ünlü bir TV sunucusu olarak çalışıyor. Ancak hayatının acıklı öyküsü şu ki, Facebook yeni kurulduğunda satış uzmanı olarak Facebook’un ilk çalışanları arasında görev yapan Fedotowsky, televizyon kanalı ABC’de yayınlanacak bir evlilik yarışmasına katılma hakkı kazanınca Facebook’tan istifa etti. Aslında yıllık iznini kullanarak deneme çekimlerine katılabilecekken izin günlerini kullanmış olan Fedotowsky, deneme çekimlerine katılıp yarışmaya seçilerek milyoner olma fırsatını kaçırmamak için Facebook’tan istifa etti. Ne var ki, güzel satış temsilcisi Fedotowsky yarışmada çok yakışıklı bir damat adayı ile nişanlanmasına rağmen, yarışma bittikten sonra sevgilisinden ayrıldı ve yarışmadan da umduğu milyon dolarları kazanamadı. Bu arada Facebook bir anda aşırı değer kazanarak bütün çalışanlarını milyoner yaptı. Facebook’ta tekrar işe girmek için başvuru yapsa da kabul edilmeyen Fedotowsky ise NBC’de yayınlanan bir programın sunuculuğunu yapmaya başladı.

3-  Julian Targowski

Instagram’ın ilk dönemlerinde, 2011 yılında uygulamanın kurucuları Julian Targowski’ye Instagram’da çalışması için teklif götürdü. Ancak o dönem kendi uygulamasını geliştirmek için çalışan Julian Targowski bu teklifi ciddiye bile almadı ve Instagram’ı geri çevirdi. Kısa süre sonraysa Instagram milyarlarca dolara Facebook’a satıldığında, hayatının hatasını yaptığını fark etti. 

 

4- Joe Green

Üniversitede Mark Zuckerberg’ün oda arkadaşı olan Joe Green aynı zamanda Facebook’un yaratıcıları arasında yer alıyor. Zuckerberg ile Facebook’un temelini oluşturan Face Mash uygulamasını geliştiren Green, ne var ki, Facebook’un milyar dolarlarından ve dünyanın en güçlü insanlarından biri olma fırsatını kaçırdı çünkü babası Green’e, “Zuckerber denilen çılgın” ile çalışmaması konusunda baskı yaptı. Zuckerberg bunun üzerine Green’e, Face Mash’ın satış bölümünü kurarak babasını mutlu edecek daha klasik bir göreve geçmesini teklif etti ancak babasının baskısına dayanamayan Green Zuckerberg ile ortaklığını bitirerek Facebook’tan alacağı %4 hisselerinden vazgeçti. Green babasını dinlemeseydi şu anda 4-5 milyar doların sahibi olarak ABD’nin milyarderleri listesinde yer alacaktı ve Facebook’un kurucusu olarak, dünyanın en güçlü iş adamlarından biri olarak kabul edilecekti. Green hala elindeki çok az miktardaki Facebook hissesiyle milyoner bir iş adamı olarak kendi küçük şirketini yönetiyor ve aynı zamanda Facebook yönetimine danışmanlık yaparak şirketten maaş alıyor. Babasıyla küs olup olmadığı ise bilinmiyor.

5- Joe Jackson

Zuckerberg’ün sınıf arkadaşı olan Joe, Facebook kurulurken Zuckerberg tarafından şirkete ortak olmak ve beraber çalışmak için teklif aldı. Ancak Jakson o dönemde, “eşofman ve terlikle toplantılara katılan” Zuckerberg’ün bu teklifini kabul etmeyip, yatırım bankası JP Morgan Chase’de stajyer bankacı olarak işe girdi. Bugün ona bu kararı sorulduğunda, pişmanlığını açıkça dile getiren Jackson “gemiyi kaçırdığını” da üzülerek dile getiriyor. 

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

İlginizi çekebilir