İskoçya hidrojen yakıtlı otobüs tanıttı

0

hidrojen yakıtlı otobüs

İskoçya hidrojen yakıtlı otobüs ile çevre dostu ulaşım için yeni bir attı. Bu otobüs, dünyanın ilk iki katlı hidrojen yakıtlı otobüsü unvanına sahip olacak.

Hidrojen yakıtlı otobüs yollara çıkacak

Çevre dostu ulaşım için yenilikçi bir strateji izleyen İskoçya, hidrojen yakıtlı araçlar için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda İskoçya, dünyada bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Avrupa’da petrol başkenti olarak bilinen İskoçya, dünyanın ilk iki katlı hidrojen yakıtlı otobüsünü tanıttı. 450 km’lik menzile sahip olan bu otobüs, 15 dakikada 25 kg hidrojen depolayabiliyor. 60 kişilik oturma kapasitesine sahip otobüsün ek hidrojen tanklarıyla desteklenebiliyor.

Bu otobüste sadece su buharının salınacak olması, benzin ve gürültü kirliliğinin de ortadan kalkmasını sağlayacak. İskoçya’da 8.3 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilecek proje, ulaşımda yeni bir dönemi başlatabilir. İskoçya’da ilerleyen yıllarda hidrojen yakıtlı otobüslerin daha fazla yaygınlaşması bekleniyor. Hidrojen yakıtlı araçlar, elektrikli araç dönüşümünde kilit rol oynuyor. Bu nedenle birçok ülke, dönüşümü desteklemek için hidrojen yakıtlı araçların kullanımını da yaygınlaştırıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>