Techinside Google News
Techinside Google News

İskoçya’da sürücüsüz belediye otobüsleri yollarda!

Dünyada bir ilk! Sürücüsüz belediye otobüsleri, İskoçya'da yolculara hizmet vermeye başlıyor!
- Advertisement -

Otobüs filosu, Birleşik Krallık’ta türünün ilk örneği olan sürücüsüz otobüslerini, İskoçya’da 15 millik bir rota boyunca yolculara hizmet veriyor. Otobüslerden beş tanesi Edinburgh’tan İskoçya’nın ünlü Forth Road Köprüsü’den varış noktasına gidiyor. Açılış yolculuğuna çıkan bir Sky News muhabiri; “Bu yolculuk garip bir deneyimdi. Genellikle hiçbir şey düşünmek zorunda kalmadan oturur ve rahatlarsınız, ancak bu otobüsün yaptığı her viraja ve dönüşe bakmaktan kendinizi alamıyorsunuz.” açıklamasında bulundu.

CAVForth adlı proje, otobüsün otonom sisteminin geliştirilmesine yardımcı olan Edinburgh Napier Üniversitesi, Bristol Robotics Lab ve Bristol merkezli Fusion Processing’i içeren kuruluşlar arasındaki bir işbirliği gerçekleşiyor. Otobüsler, yayalaştırılmış otobüs ve tren istasyonları, tek şeritli yollar, 80 km/s’lik bir otoyol, stop lambaları ve trafik kavşaklarını içeren rotada güvenli bir şekilde gezinmesine yardımcı olmak için bir dizi sensörle donatılıyor.

Sürücüsüz otobüs dönemi başlıyor

Stagecoach’a göre, araçların her biri, önceden seçilmiş yollarda saatte 80 kilometreye kadar hızla seyahat etmelerini sağlayacak özel sensörlerle donatılıyor. Otobüslerin her biri kendi kendine gidecek olsa da, yine de araçlarda iki personel acil veya istenmeyen durumlarda müdahale için hazır bulunuyor. Şoför koltuğunda oturan sürücü gerektiğinde kontrolü ele alabileceği gibi aynı zamanda yolcuların biletleriyle ve istekleriyle ilgilenebiliyor.

Hizmeti işleten şirket Stagecoach, çok geçmeden güvenlik sürücülerini kaldırmayı umduğunu ve otobüsleri kimsenin direksiyon başında olmadan göndermesini sağladığını belirtiyor.

Şirket, otonom araçları haftada yaklaşık 10.000 yolcu yolculuğunda kullanmayı hedefliyor

Stagecoach UK genel müdürü Carla Stockton-Jones “İngiltere’nin ilk otonom otobüs filosunu, aynı zamanda genel merkezimizin de bulunduğu ve her şeyin 40 yıl önce başladığı Doğu İskoçya’da tanıtmaktan heyecan duyuyoruz.”, Stockton-Jones’a göre bu proje toplu taşıma için bir dönüm noktası olacağını ve Stagecoach bu alanda ulaşım inovasyonunun ön saflarında yer almak istiyoruz. Ayrıca “İnsanların başlangıçta meraklı, heyecanlı, hatta biraz gergin olmalarını ve otobüsün güvenli bir şekilde yolculuk etmesi, hizmetin ihtiyaç ve beklentilerinizi karşılaması ile bunun hızla keyif ve kabullenmeye dönüşmesini bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bu tür büyük otonom otobüslerin kullanıldığı toplu taşıma hizmetleri, çoğu çok daha küçük araçları ve genellikle üniversite kampüsleri, rekreasyon alanları veya endüstriyel parklar gibi kapalı alanlarda kullandığı için alışılmadık bir durum olduğu düşünülüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir