İskoçya yenilenebilir enerji hedefine yaklaştı

0

İskoçya yenilenebilir enerji

İskoçya yenilenebilir enerji alanındaki hedefine yaklaştı. İskoçya elektrik dağıtım şebekesini yenilenebilir kaynaklarla beslemeye devam ediyor.

İskoçya yenilenebilir enerjide yüzde 97’ye ulaştı

Günümüzde gelişmiş birçok ülke, kendisine yenilenebilir enerjiye yönelik hedefler belirliyor. İskoçya 2011 yılında kendisi için önemli bir hedef belirlemişti.

Bu hedef kapsamında İskoçya, 2020 yılına kadar ülkedeki elektrik talebinin yüzde 100 eşdeğerini yenilenebilir kaynaklarda üretmeyi istiyordu. Ancak 2020 yılında bu oran yüzde 97,4’te kaldı. (Hane tüketimi) İskoçya yüzde 100’e ulaşamasa da hedefine çok yaklaştı diyebiliriz. Scottish Renewables istatistiklerine göre 2019 yılına kıyasa yüzde 8’lik artış yaşanmış durumda.

İskoçya’da ticaret örgütü icra kurulu başkanı Claire Mack ise endüstrinin yenilenebilir elektrik üretiminin 3 kattan daha fazla arttığını söylüyor. Ayrıca 7 milyondan fazla haneye eşdeğer enerji üretmeye yetecek kadar üretim yaptıklarını belirtti.

İskoç yetkililer, yenilenebilir enerji kaynaklarının 2030 yılına kadar elektrik, ısı ve ulaşımda ülkenin enerji talebinin yüzde 50’sini karşılayacağını umuyorlar. WWF İskoçya’nın İklim ve Enerji Politikası Müdürü Holly O’Donnell, elektrikli araçların piyasaya sürülmesinde hızlanma ve yenilenebilir ısıtma için daha fazla hibe çağrısında bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>