Techinside Google News
Techinside Google News

İşlemci satışları hız kazanacak

Intel ve AMD’ye göre bu yılın ikinci yarısında işlemci satışları hız kazanacak. Mercury Research raporu da bunu destekliyor.
- Advertisement -

Intel ve AMD’ye göre bu yılın ikinci yarısında işlemci satışları hız kazanacak. Mercury Research raporu da bunu destekliyor.

Intel ve AMD, bilgisayarlarına ve veri merkezi işlemcilerine olan talep düşük kaldığı için son aylarda gelirlerinin düştüğünü gördü. Her ikisi de mevcut yapay zeka patlamasına maruz kalmasa da iki şirket bu yılın sonuna doğru kademeli bir toparlanma konusunda iyimser. Her şey envanter düzeltmelerine ve tedarik zinciri istikrara kavuşana kadar tüketici ve işletme harcamalarının artacağı inancına bağlı.

Donanım endüstrisinin son aylarda çoğunlukla ekonomik belirsizlik ve tüketici elektroniğine yönelik düşük talep nedeniyle mücadele ettiği artık bir sır değil. Yeni ürünler mağaza raflarında toz toplarken, bir telefon veya bilgisayar yükseltmesine ihtiyaç duyan insanlar giderek daha fazla yenilenmiş ve ikinci el seçeneklere yöneliyor. Benzer şekilde, kurumsal BT harcamaları son birkaç ayda istikrarlı bir düşüş gördü ve trende karşı çıkan tek ürünler veri merkezi GPU’ları ve yapay zeka hızlandırıcıları oldu.

CPU satışlarına gelince, pazardaki düşüş o kadar şiddetli oldu ki Intel kısa süre önce şirket tarihindeki en büyük üç aylık kaybını açıkladı. Son iki yıldır Intel’in payının bir kısmını alan AMD, Team Blue’ya kıyasla daha iyi durumda. Yine de, özellikle Zen 4 modelleri söz konusu olduğunda, son aylarda işlemci satışlarında da önemli bir düşüş gördü.

Mercury Research’ten kısa notlar

Mercury Research ve Counterpoint’teki analistler, hem Intel hem de AMD’nin PC pazarının mevcut envanteri yakmasına yardımcı olmak için talebin altında kalması nedeniyle pazarın bu yılın ikinci yarısında kademeli olarak toparlanacağına inanıyor. AMD için arzı kısıtlama kararı, CPU fiyatlarını bir süre daha yüksek tutma meselesiydi, çünkü Team Red, masaüstü işlemci pazarında oldukça mütevazı bir yüzde 19,2’lik bir paya ve dizüstü bilgisayar CPU pazarında yalnızca yüzde 16,2’lik bir paya sahip.

Mercury Research gibi firmaların rakamlarını tedarikçilerden gelen verilere dayandırdığını, yani perakende satışta olanları doğru bir şekilde yansıtmadıklarını belirtmekte fayda var. ODM’lerden gelen verilerin, AMD’nin Intel’in pazar payını 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 11,6’dan 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 18’e çıkarak hala kırdığını gösterdiği sunucu işlemcileri için de benzer bir hikaye var.

Yarı iletken analisti Sravan Kundojjala’nın Intel ve AMD’nin mali raporlarına dayanan ayrı bir raporu da benzer bir tablo çiziyor. Gelir paylaşımı söz konusu olduğunda, Intel son yıllarda masaüstü ve dizüstü bilgisayar pazarlarında kaybettiklerini geri kazanmış gibi görünürken, AMD sunucu alanında kazanımlar elde etmeye devam ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir