İşlemci tasarımı sektörü büyümeye devam ediyor

0

işlemci tasarımı sektörü

İşlemci dökümüyle birlikte işlemci tasarımı sektörü de hızlı bir büyüme yaşıyor. Talep artışı, sektörde yatay büyümeyi de sağladı.

İşlemci tasarımı sektörü yüzde 30 büyüdü

Tüm dünyada işlemciler konusunda hammadde sorunu yaşanırken, döküm yapan fabrikalar siparişlere yetişemez oldu. Bununla birlikte işlemci piyasasında her alanda büyüme yaşandı.

Üretimde yaşanan krizin yanı sıra tasarıma yönelik de büyük bir talep artışı yaşanıyor. İşlemci tasarım sektöründe ilk 10’da yer alan firmalara bakıldığında, sektörde yüzde 26,4 büyüme yaşandığı görülüyor. Sektörde lider konumda Qualcomm yer alırken, en çok büyüyen firmalar ise Nvidia ve AMD oldu.

Listede ilk 10’daki toplam gelir 85.9 milyar dolar oldu. Bununla birlikte AMD yüzde 45’lik büyüme ile 9.7 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. İşlemci sektöründe talep artışı devam ederken, tasarım yapan şirketlerin de gelirlerini artırmaya devam etmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>