İşletmeler için Facebook servisi: [email protected]

0

Facebook uzun bir süredir dijital işinize bir süre ara vererek bebek fotoğraflarına, arkadaşlarınızın durum güncellemelerine veya Excel tablolarıyla dolu bilgisayar ekranlarından başka herhangi bir şeye bakmanıza imkan tanıyarak soluk almanıza yarayan bir mecraydı.

Yakında işinizi de kendisine taşımak isteyecek.

Şirket, konuyla alakalı ancak proje hakkında konuşma yetkisine sahip olmadıkları için anonim kalmak zorunda olan kaynakların bildirdiğine göre, özellikle işyerlerinde kullanım için tasarlanmış yeni bir ürünü test ediyor. Kaynakların bildirdiği üzere [email protected] adı verilen ürün kullanıcıların, grup sohbetleri ve çalışma arkadaşları ile belge paylaşımları sağlayarak, projeler üzerinde birlikte çalışmalarına imkan sağlayacak.

TechInside Analizi:  Sosyal ağların popüler hale gelmesi ile birlikte pek çok şirket kurumsal sosyal ağ çözümlerine odaklanmıştı. Microsoft bu çerçevede Yammer’ı satın almıştı. IBM ve SAP’nin benzer çözümleri bulunuyor. Şimdi Facebook’un bu alana kendisinin girmesi, kullanıcı tabanı göz önüne alındığında kurumsal sosyal ağ pazarındaki diğer oyuncular için büyük bir tehdit oluşturuyor. Özellikle Facebook’un bu çözümü, Facebook platformunun ana niteliği olan, uygulama geliştirme ve yayınlama altyapısı ile sunacağına kesin gözü ile bakabiliriz. Bu durumda [email protected] Salesforce ve benzeri CRM, Satış Yönetimi gibi çözümler için gerçekten korkmaları gereken bir rakibe dönüşebilir. Elbette bu gelişmeler bağımsız programcılar ve işletmeler için yeni bir uygulama platformuna sunacakları çözümler için yeni bir gelir kapısı da açabilir.

Geçtiğimiz Pazar günü The Financial Times tarafından duyurulan proje, yine aynı kaynaklara göre şu an birkaç farklı şirketin dahil olduğu test sürecinde olup önümüzdeki aylarda duyurulması bekleniyor.

Facebook’un bu hizmet için para alıp almayacağı veya kullanım için bir yazılım indirmenin gerekli olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Facebook’tan henüz resmi bir açıklama da gelmiş değil.

hipchat-hero2

Şirketin bu hareketi henüz genç olan birlikte çalışma yazılımı pazarının geçtiğimiz aylardaki önemli ölçüde kızışmasının üzerine gelmiş durumda. Kurumsal seviyede birlikte çalışma üzerine heyecan verici bir girişim olan Slack yakın zamanda yazılım tabanlı servisini şirketlere taşımak amacıyla 120 milyon dolar risk sermayesi yatırımı aldı. İki diğer Silikon Vadisi girişimleri Hipchat ve Asana da aynı servisleri sunuyorlar. Tabii bilhassa Microsoft ve Google’ın her birinin büyük şirketler için önerdiği birlikte çalışma araç takımları da mevcut.

Ancak Facebook’un bu çabası yeni değil. Konu hakkında bilgisi alınan kaynaklar şirketin yıllar önce proje üzerinde çalışmaya başladığını söylüyor. Şirket içinde önceliği sürekli değişen proje Facebook için her zaman en üst önceliğe sahip olmamış. Şu an [email protected] projesi Facebook’un Londra ofisindeki bir takım tarafından yürütülüyormuş.

Yine de konuyla alakası olan kişiler Facebook ve bir diğer büyük şirket müşterilerini hedefleyen şirket olan Dropbox’un üst düzey yönetiminde bulunan kişilerin, yayınlanmasının üzerinden bir yıldan az bir süre geçtikten sonra 1 milyar dolarlık değere ulaşan Slack’i yakından takip ettiklerini söylüyorlar.

Facebook yıllarca süren geliştirmelerden sonra nihayet ürünü açıklamaya hazır gibi gözükse de 1,3 milyar devamlı kullanıcısı bulunan dev sosyal ağın şirketleri bu ürünü kullanmaya ikna etmesi zor olacak.

En zoru da bilgi işlem müdürlerinin ve güvenlik genel müdürlerinin bu tip bir yazılım veya servise geçişe onay vermesi olacak. Zira pek çok büyük şirket teorik olarak çalışanlarına iş yaptırabilmek için Facebook’a ofis içinde erişimi kısıtlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>