İşletmeler kripto para birimlerine neden mesafeli?

0

İşletmeler kripto para

Dünya çapında yaklaşık 15.000 işletmenin Bitcoin’i kabul ettiğini ve bu işletmelerin yaklaşık 2.300’ünün ABD’de faaliyet gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu rakamlar kulağa etkileyici geliyor, ancak birçok teknoloji odaklı firmanın hala kripto para birimlerini ödeme olarak kabul etmediğini de akılda tutmakta fayda var.

Kullanıcıların Bitcoin kullanarak hizmetler için ödeme yapmasına izin veren ve Starbucks, Pavilion Hotels & Resorts ve airBaltic gibi devler ise bu alanda öncülük ediyor. Ancak yaşanan tereddütün sebebi ne?

Kripto para birimlerindeki dalgalanma, yöneticilerin kripto para birimine uygulamalı bir yaklaşım benimsemesini zorlaştırıyor. Araştırmalar, finans şeflerinin bilançoya önemli ölçüde dalgalanabilecek bir varlık eklemekten çekindiğini gösteriyor. Gartner’a göre finans yöneticilerinin yüzde 84’ü Bitcoin’i elinde tutmanın doğal volatilitesi nedeniyle finansal bir risk oluşturduğuna inandıklarını söylüyor.

Büyük markaların tereddüt etmesinin bir başka açıklaması da kripto para birimlerinin çok geniş olması. Şu anda kimse dijital para biriminin geleceğinin nasıl ortaya olacağından emin değil. Bitcoin en görünür dijital token olsa da kesinlikle tek değil. Analist Forrester şu anda yaklaşık 7.000 kripto para birimi olduğunu tahmin ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>