İsrail ajanları Kaspersky’a sızmış!

0

Antivirüs geliştiricisi Kaspersky ve ABD arasında yaşanan çatışmaya İsrail de dahil olmuş olabilir. Washington Post’ta yayınlanan bir makale, İsrail gizli servisinin 2015 yılında Kaspersky sunucularına sızdıklarını ve buldukları karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediklerini ortaya koyuyor.

İddialara göre, İsrail gizli servisi Kaspersky’ın NSA’e (ABD Ulusal Güvenlik Ajansı) ait çok gizli bir hacker aracını ele geçirmiş olduğunu tespit ederek bunu NSA’e bildirdi. Bu aşamadan sonra ise NSA Kaspersky’ın Rus istihbaratı ile ortak çalıştığı şüphesini gündemine aldı.

Ancak NSA uzun süre bu bilgiyi saklamak zorunda kaldı çünkü kurum içinde Ruslara bilgi kaçıranın kim olduğunu bulmak için hiçbir şeyin farkında değilmiş rolü yapmak durumundaydı.

NSA şimdi bu haber konusunda yorum yapmıyor ancak şimdiden ABD’nin en önemli iki medya kuruluşu New York Times ve Washington Post iddiayı sayfalarına taşımış durumda.

Kaspersky sözcüsü Sarah Kitsos ise, bu iddiaların doğru olmadığını, Kaspersky’ın özel bir kurum olduğunu ve hiçbir devlet kurumunun kontrolü altında olmadığını vurgularken, ABD ve Rusya arasındaki jeopolitik çatışmanın arasında kaldıklarını ve ABD tarafından günah keçisi ilan edildiklerini belirtiyor.

Şirketin kurucusu Eugene Kaspersky ise kendi blogunda yaptığı açıklamada, bir antivirüs yazılımı olarak, kullanıcılarının bilgisayarlarına enfekte olan sayısız zararlı yazılımı tespit edip bunların bir kopyalarını aldıklarını ve üzerinde çalıştıklarını, tartışmaya konu olan NSA hacking yazılımını da bu şekilde, NSA tarafından saldırıya uğramış bir kullanıcının bilgisayarlarında yakaladıklarının altını çiziyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>