İsrail IoT ile vuracak

0

İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) geçtiğimiz günlerde ülkedeki yüzlerce askeri yöneticiyi bir araya getirerek Nesnelerin İnternetinin savaş alanında nasıl kullanılacağını konuştu. Ülkenin ulusal gazetelerinden Jarusalem Post’ta yer alan habere göre, devletin askeri kanadında 400’ün üzerinde teknoloji yöneticisini Hayfa’da bir araya getiren etkinlikte, en son savaş teknolojileri konuşuldu.

Askeri teknoloji geliştiren uzmanların burada tanıttıkları projelerin bir bölümünün, İsrail’in gelecekteki askeri becerilerine eklenmesi bekleniyor. Tanıtılan projelerden biri ise özellikle Nesnelerin İnterneti alanında dikkat çekiyor. Bu proje hayata geçerse, savaş alanında pilotlara sunulan desteğe bir de bağlantılı cihazlar eklenebilir.

Hava kuvvetleri inovasyon biriminin başındaki isim Teğmen Guy Cohen, sanal gerçeklik sayesinde savaş alanının bir simülasyonunun hızlıca hazırlanabileceğini, burada pilotların çatışmaları üzerine senaryolar üretilebileceğini anlatıyor ve ekliyor: “Nesnelerin İnterneti ile kendi mıntıkamdaki tabur komutanını, hava kuvvetleri kontrol merkezinde bulunan birine kolayca bağlayabilirim.”

Böylesi inovasyonlar sayesinde saldırı, alan taraması ve iletişim gibi konularda devrim niteliğinde gelişmeler sağlanabileceğine değinen Cohen, “Bu gibi gelişmeleri İsrail Hava Kuvvetleri’ndeki emir-komuta zincirine nasıl adapte edebileceğimiz konusunda sürekli çalışıyoruz,” açıklamasını yaptı.

IAF konferansında tanıtılan projelerden bir diğeri, bu yıl sonunda aktif hizmete sunulacak F-35 beşinci nesil savaş jetlerine teknik destek sağlayacak birimlerin VR teknolojisiyle eğitilmesi üzerineydi.

“Yatarak kontrol” de savaş teknolojilerinde önemli inovasyonlardan biri olarak görülüyor. Etkinlikte bir örneği tanıtılan bu sistemde, pilotlar özel olarak hazırlanmış bir yatakta uzanırken, vücut hareketleriyle insansız hava araçlarını (drone) kontrol edebiliyor: “Savaş alanındayken kendinizi düşman ateşinden sakınmanız gerekir. Bu nedenle sensörler kullanarak, yatar pozisyonda duran askerlerin drone’ları kontrol etmelerini sağlayabiliriz.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>