İstanbul’un akıllı şehir vizyonu Barselona’da sergilendi

0

İSBAK A.Ş., İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı şehir çözümleri alanında iştiraki olarak çalışmayı sürdürüyor. 18-20 Kasım tarihleri arasında, İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenen Smart City Expo World Congress’e konuk olarak katılan İSBAK A.Ş., burada İstanbul akıllı şehir vizyonunu anlattı. 

İstanbul akıllı şehir vizyonu Barselona’da

Şehircilik alanında dünyanın önemli etkinliklerinden biri olan Smart City Expo World Congress’de Dijital Dönüşüm, Kentsel Çevre, Mobilite, Yönetişim & Finans ve Kapsayıcı & Paylaşan Şehirler olmak üzere beş ana başlıkta şehirciliğin geleceği masaya yatırıldı. İSBAK A.Ş. Genel Müdürü Esat Temimhan, akıllı şehirler alanında 400’ün üzerinde uluslararası uzmanın yanı sıra binin üzerinde teknoloji firmasını bir araya getiren etkinlikte yaptığı sunumla İstanbul’un akıllı şehir vizyonunu ve İSBAK A.Ş.’nin bu alanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yaptığı çalışmaları aktardı.

Etkinlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hayata geçirilen “Zemin İstanbul” ve “Büyük Veri” projeleri tanıtıldı. 

Kongrede yaptığı konuşmada dünyanın olağanüstü bir dönüşüm sürecinde olduğunu belirten Esat Temimhan, şunları söyledi:

“16 milyon kişinin yaşadığı, yılda 13,5 milyon turistin ziyaret ettiği, 4 milyon aracın trafiğe çıktığı İstanbul, nüfusuyla 177 ülkeden daha kalabalık. Böylesine bir şehrin, içinde bulunduğumuz dönüşüm çağında yönetilebilmesi için sahip olunması gereken en önemli üç unsur akıl, tutku ve cesarettir. Bu üç unsuru günümüzde en iyi şekilde bir araya getirense ‘akıllı şehir becerileri’dir. Günümüzde bir şehrin işlevselliği ve refahı, akıllı şehir becerileri ile doğru orantılıdır. İstanbul’un dönüşümlere uyum sağlayıp yeni dönüşümlere yön vermesi bizim için hem yerel hem de uluslararası bir sorumluluktur. Bu bilinçle İstanbul’u dünyanın yaşam kalitesine en büyük katkıyı sağlayan akıllı şehri haline getirme hedefini benimsemiş bulunuyoruz.”

İstanbul’un akıllı şehir vizyonunun 2029 yılına kadar uzanan bir stratejik yol haritasına dönüştüğünü vurgulayan Temimhan, başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olmak üzere kamu, özel sektör ve girişimlerin de içerisinde bulunduğu geniş bir ekosistemle akıllı şehir vizyonunu hayata geçirmek için işbirliği içerisinde olacaklarını açıkladı.

İstanbul’un en başarılı akıllı şehir olması yolunda yapay zeka, nesnelerin interneti ve ileri veri analitiği gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanılacak. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>