İstanbul Havalimanı’nda 18 saniyede pasaport kontrolü yapılıyor

0

Yolcular Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi ile 18-20 saniyede pasaport kontrolünden geçebiliyor

Danimarka ve Hollanda gibi AB ülkelerinin havalimanlarında gördüğümüz self-servis pasaport geçiş bankoları İstanbul Havalimanı’nda uygulamaya girdi. Yolcular 18-20 saniye arasında bir sürede bu sistemle pasaport bankolarından geçeçebiliyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi adı verilen uygulama Ramazan Bayramı’ndan önce denendi ve şu an kullanılabiliyor. İstanbul Havalimanı’nın Türkiye’de bu uygulamayı kullanan ilk havalimanı olduğunu belirtelim. Sistem şu şekilde çalışıyor: Yolcular ilk noktada pasaportlarını okutuyor. Daha sonra da parmak izi ve yüzlerindeki biyometrik veriyle beraber pasaporttaki bilgileri eşleştirip hızlı bir şekilde pasaport kontrolünden geçişleri sağlanıyor. Yolcular isterse pasaportlarına geçişten sonra damgalatabiliyor. 

Toplam 30 banko bulunuyor

İstanbul Havalimanı’nda  10’u gidiş, 16’sı geliş ve 4 ‘ü de transfer alanında olmak üzere toplam 30 hızlı geçiş noktası bulunuyor. Sistemi çipli pasaport sahibi 18 yaşını geçmiş bütün yolcularımız bu sistemi kullanabiliyor. Sistem, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İGA Bilişim tarafından geliştirildi. Sistemin parmak izi ve yüz tanıma donanımları dışındaki yazılımı yerli bir firma tarafından yürütüldü.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>