İstanbul’da en yoğun internet trafiği 100G’yi aştı

0

2016 yılından beri Türkiye’de İstanbul’un dijital bir üs olması için faaliyet gösteren internet değişim noktası DE-CIX, Türkiye’yi internet trafiğinde bölgenin geçiş yolu yapmak üzere bugüne kadar çok yol kat etti. Türkiye’nin BTK desteği ile Türkiye’ye gelen internet değişim oktası DE-CIX, İstanbul’da ilk defa 100GE erişim kapasitesine imza attı ve en yoğun trafiği 100G’yi aştı. DE-CIX İstanbul, Türkiye, İran ve Kafkasya bölgesi için bağımsız bağlantı ve eşleştirme noktası olarak faaliyet gösteriyor. Türkiye genelinde 25 veri merkezine erişim sağlayan DE-CIX İstanbul, İstanbul üzerinden global ve lokal 30’a yakın kuruma hizmet ve teknolojilerini sunuyor.

DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen, DE-CIX platformuna tek bir erişimle bağlı olan operatör, internet servis sağlayıcısı ve içerik sağlayıcısı firmaların şirketin merkezi Frankfurt üzerinden Amerika ve Avrupa’da bulunan pek çok ağa da uzaktan erişim sağlayabileceklerinin altını çiziyor. Şen, Birbirine bağlı ekosistemde DE-CIX üzerinden eşleştirme yapıldığında, giderlerin azalmasından, son kullanıcı deneyiminin zenginleşmesine ve ağ kalitesinin artmasına kadar pek çok avantaj sağlıyoruz. Internet trafiğinin yönetilmesinde maksimum güvenlik ve daha fazla kontrol de sunduğumuz avantajlar arasında. Sunucuların ayrı ayrı internet servis sağlayıcılarına bağlanması yerine tek bir veri merkezine bağlanmasını mümkün kılıyoruz. Diğer yandan, İstanbul’da verdiğimiz internet değişim noktası hizmeti sayesinde müşterilerimiz verinin tamamen Türkiye’de kalmasını sağlayabiliyor. Bugün İstanbul’da 100G’yi aşan en yoğun trafiğimiz ve her gün artan ağ bağlantımızla önümüzdeki dönemde İstanbul’u, birbirine bağlı ekosistemin bölgedeki merkezi olarak konumlandırmaya adım adım yaklaşıyoruz” dedi. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>