İşte Mars’a gidecek Tesla Roadster

0

Elon Musk kısa süre önce yaptığı bir açıklamayla, Mars’a gönderecekleri test roketine bir Tesla Roadster yükleyeceklerini ve spor otomobili Mars’ın yörüngesine bırakacaklarını duyurmuştu.

Şimdi ise ünlü girişimci, Mars’a gönderilecek Roadster’i Instagram’da tanıttı.

Bu araç Mars’a gidecek

Mars’a gönderilmesi planlanan roketin içine yerleştirilmiş şekilde medyanın önüne çıkan Tesla Roadster aslında SpaceX ve Tesla’nın ortak bir reklam girişimi olsa da halktan ve medyadan büyük ilgi gördü.

Ancak Roadster aslında Falcon Heavy roketinin ilk uçuşuna yüklenmeyecek SpaceX’in sahibi Elon Musk bile ilk uçuşun bir patlamayla sonlanma riskinin çok yüksek olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla Falcon Heavy roketi sorunsuz olarak uzaya çıkıp inmeyi başarana kadar test fırlatmaları devam edecek ve roket gerekli şartları sağladığında gerçek test uçuşu için, ağır yükleriyle beraber Mars’a uçacak.

Eğer sorunsuz olarak Mars’a ulaşması mümkün olursa, hem Roadster’i Mars yörüngesine bırakacak hem de Mars’a insan gönderme planlarında büyük bir ilerleme kaydedilmiş olacak. 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>