İstihdam dolandırıcılığı artıyor

0

istihdam dolandırıcılığı

Siber suçlular, para ve kişisel verileri çalmak ve kurbanları kandırarak kara para aklama yapmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir programda sahte işler teklif ediyor ve işe alım yapan kişiler gibi davranıyorlar.

Proofpoint’teki siber güvenlik araştırmacıları tarafından detaylandırılan iş dolandırıcılık kampanyaları, evden çalışırken yapılabilecek basit işler için peşin ödeme vaadiyle insanları cezbetmeye çalışıyor. Bu e-posta tehditlerinin yaklaşık 4.000’i her gün gönderiliyor. Tehditlerin çoğu ABD başta olmak üzere Apalılar ve Avustralyalıları hedef alıyor.

Vakaların yüzde 95’inden fazlasında saldırganlar, üniversitelere ve kolejlere bağlı e-posta hesaplarını hedef alarak, esnek ve uzaktan çalışma fırsatlarına açık olması muhtemel öğrencileri hedefliyor. FBI’a göre, istihdam dolandırıcılığı kurbanlarının ortalama kaybı 3.000 dolar civarında.

Proofpoint’te tehdit araştırma ve tespit kıdemli direktörü Sherrod DeGrippo, “Bu tür tehditler, insanların birikimlerini kaybetmelerine veya kandırılarak bilmeden bir suç operasyonuna katılmalarına neden olabilir. Bunlar özellikle üniversiteler için çok endişe vericidir” diyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>