İsveç mahkemesi Huawei’ye yasak kararı aldı

0

İsveç mahkemesi Huawei

İsveç mahkemesi Huawei’nin ülkede 5G ekipmanları satmasını yasakladı. Böylelikle Huawei, Avrupa’dan da umduğunu bulamadı.

İsveç mahkemesi Huawei için yasak uygulayacağını açıkladı

İsveç mahkemesi, Huawei’nin ülkede 5G ekipmanı satmasına yönelik yasağı onaylayarak, Çinli şirketin Avrupa’ya bir geri dönüş yapma umutlarını boşa çıkardı.

Ekim ayında İsveçli telekom düzenleyicisi PTS, İsveç güvenlik hizmeti SAPO tarafından gündeme getirilen güvenlik endişeleri nedeniyle Huawei’nin İsveç mobil firmalarına 5G ekipmanı tedarik etmesini beklenmedik bir şekilde yasakladı. Çin merkezli şirket, mahkemeye itirazda bulundu.

Mahkemeden yapılan açıklamada, “İsveç’in güvenliği büyük önem taşıyor. İdare mahkemesi, güvenlik durumu ve İsveç’e yönelik tehdit konusunda yalnızca Güvenlik Polisi ve silahlı kuvvetlerin birlikte genel bir resme sahip olduğunu dikkate almıştır.” denildi.

Huawei’nin Orta Doğu Avrupa ve Kuzey Bölgesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kenneth Fredriksen: “Mahkemenin temel olarak SAPO tarafından yapılan varsayımlara dayanarak vardığı sonuçlara göre hareket etmesi beklenmeyen bir durum değil” dedi. Ayrıca kendilerinin İsveç pazarında yer almak için savaşmaya devam edeceklerini de vurguladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>