İsveç nakit parayı kaldırıyor mu?

0

İsveç nakit para

İsveç nakit para kullanımını kaldırmak için birçok dijital ödeme yöntemi üzerinde çalışıyor. İsveç’te 2025 yılında ödeme alanında yeni bir döneme girilecek.

İsveç nakit para kullanımını yasaklayacak

New York Times tarafından yayınlanan haberde, İsveç’in ödeme teknolojilerindeki gelecek planlarına yönelik önemli bilgiler paylaşıldı. Perakendecilere yönelik yapılan araştırmada, tüketicilerin yalnızca yüzde 1’inin nakit para kullandığı tespit edildi. Her geçen yıl ‘nakitsiz toplum’ olma yolunda ilerleyen İsveç’in, 2025 yılından sonra nakit ödemeleri kabul etmeyeceği belirtiliyor.

Ancak bu durum İsveç vatandaşları arasında tartışmalara neden oluyor. İsveç Parlementosu’ndan Mats Dillen, nakitsiz bir geleceğin iyi mi yoksa kötü mü olduğuna karar vermek için tekrar düşüneceklerini belirtiyor.

Hükümet yetkilileri bu durumu tekrar gözden geçirecek olsa da İsveç’te bazı perakendeciler nakit ödemeleri şimdiden kabul etmemeye başladı. İsveç’te IKEA, nakit yapılan ödemeleri kabul etmiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>