Techinside Google News
Techinside Google News

İsveç, Rusya’nın uydularını hedef aldığını iddia ediyor!

İsveç, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne (NATO) geçen Mart ayında katıldığından beri uydularının Rusya'nın "zararlı müdahalesinden" etkilendiğini iddia ediyor.
- Advertisement -

İsveç Posta ve Telekom Otoritesi (PTS), Bloomberg’e göre, İsveç’in Kuzey Atlantik ittifakına katılmasından tam iki hafta sonra, müdahale konusunda Rusya’yla ilk kez 21 Mart’ta karşı karşıya geldi. 

4 Haziran’da İsveçlilerin, İsviçre’deki Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne müdahaleye ilişkin şikayetlerini ilettikleri bildirildi.

Görünen o ki NATO’ya katılmak İsveç’e Rusya’nın öfkesini kazandırmış; sinyal bozucu çabalar İskandinavya ve Doğu Avrupa’ya hizmet veren üç Sirius uydusuna odaklanmıştı. Bunların ABD’deki SiriusXM ile ilgisi yok, ancak Avrupa’nın bir kısmında dijital TV hizmetleri sağlamakta.

Kremlin temsilcisi Dmitry Peskov, İsveçlilerin neyle uğraştığı hakkında hiçbir fikrinin olmadığını iddia etti.

Avrupa Birliği’ne göre bu sadece İsveç’i etkileyen bir sorun değil. Bu ayın başlarında, “birkaç ITU üyesi devletin son zamanlarda uydu sinyallerini etkileyen zararlı girişimlerden muzdarip olduğu” gözlemlendi. AB iki yıldır bu tür şeyler konusunda uyarıda bulunuyor ancak görünen o ki sorun giderek daha da kötüleşiyor.

AB açıklaması, Rusya’yı doğrudan tüm müdahalelerden sorumlu olmakla suçlayacak kadar ileri gitmese de, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşa ilişkin kaygılarının önüne geçerek bunun “yasadışı, kışkırtılmamış ve haksız” olduğunu belirtti.

Rusya’nın Avrupa’da uğraştığı tek şey uydular değil. Kremlin’in Kum Solucanı siber ekibinin su tesislerine saldırı düzenlediği düşünülüyor. Rusya, Ulusal Meclis üzerinde kontrol sağlamaya yönelik yoğun bir seçim kampanyasının ortasındayken, görünüşe göre Fransız hükümetini taviz verme çabalarını da artırmış durumda. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir