İsveç tamamen dijital ödeme sistemine geçecek

0

Yıllar geçtikçe kartlarınızı veya mobil ödeme uygulamalarınızı nakitten çok daha sık kullanmaya başladığınızı fark ettiniz mi? Örneğin, Çin’de mobil ödemeler geçen yılın iki katına çıktı. İsveç’te ise elden yapılan nakit ödemeler neredeyse durma noktasına geldi.

Sadece birkaç yıl içinde İsveç, tamamen dijital ödeme sistemin geçebilir. İsveç’te KTH araştırmacıları tarafından hazırlanan rapora göre 2023 yılına kadar İsveç perakendecileri artık nakit ödeme yapmayacak.

Rapordaki ödeme verilerinde en ilginç nokta ise mobil ödemelerin yüzde 0.4 gibi çok düşük bir oranda kalması. Tüketicilerin önemli bir kısmı bankamatik kartları ile ödemelerini gerçekleştiriyor. Kart ile ödemelerinin hızlı bir şekilde yapılabilmesi ve güvenli olması tüketicilerin hızlı bir şekilde kart ödemelerine geçmesine neden oluyor.

Dijital dönüşüm yaşadığımız bu çağda, ödeme sistemlerindeki güvenlik geliştirme çalışmalarıyla dijital ödemeler tüketiciler tarafında daha yaygın bir şekilde kullanılabilir ve kağıt-demir paralara ihtiyaç kalmayabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>