İsviçre Ordusu WhatsApp kullanamayacak

0

İsviçre Ordusu WhatsApp

Yayınlanan yeni bir talimat doğrultusunda İsviçre Ordusu WhatsApp kullanamayacak. İsviçre güvenlik endişeleri nedeniyle yasaklamaya gitti.

İsviçre Ordusu WhatsApp kullanılmaması için harekete geçti

Associated Press raporlarına göre İsviçre ordusu, ordu personeli tarafından WhatsApp, Signal, Telegram ve diğer yabancı şifreli mesajlaşma servislerinin kullanımını yasakladı.

Personele bunun yerine İsviçre yapımı Threema uygulamasını kullanma talimatı verildi. Duyuru, Aralık ayında üst düzey ordu personeline gönderilen ve ABD makamlarının verilere erişme kabiliyetine dayanan gizlilik endişelerine atıfta bulunan bir mektupla yapıldı.

Orijinal mektubun ordu komutanlarına “başka hiçbir mesajlaşma servisine yetki verilmeyeceğini” söylediği bildirildi.

Birincil endişe, Washington’daki yetkililerin ABD BULUT Yasası’nda açıklandığı gibi ABD yargı yetkisine giren şirketler tarafından depolanan verilere erişme yeteneği gibi görünüyor. Bulut Yasası, ABD yargı yetkisi altındaki hizmet sağlayıcıların, sunucuların nerede olduğuna bakılmaksızın arama emirlerine uymasını zorunlu kılıyor.

ABD’de sunucu barındırmayan bir İsviçre şirketi olarak Threema, bu tür arama emirlerine yanıt vermek zorunda kalmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>