IT harcamaları 2018 yılında ne kadar olacak?

0

IT harcamaları

IT harcamaları son yıllarda katlanarak büyümeye devam ediyor. Gartner tahminlerine göre IT harcamaları kapasitesi, 2018 yılında yüzde 6.2 büyüyecek.

IT harcamaları 3.7 trilyon dolara ulaşacak

Teknoloji araştırma şirketi Gartner, 2018 yılı IT harcamalarına yönelik tahminlerini açıkladı. Açıklanan verilere göre IT sektörü 2018 yılında 6.2’lik büyüme gösterecek. Bu büyüme ile 3.7 trilyon dolarlık hacme ulaşılması bekleniyor. Bu büyüme miktarı şu an için yeterli görünse de dolar kurunda yaşanan dalgalanmalar gelecek öngörüsü konusunda sorunlara neden olabilir.

PC’ler, akıllı telefonlar ve tabletler dahil olmak üzere cihaz harcamalarının 2018 yılında 2017 yılına göre yüzde 6.6 artışla 706 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşacağı tahmin ediliyor. IT servislerinde ise geçen yıla göre yüzde 7.4 büyüme olarak ön görülüyor. 

Aşağıdaki tabloda 2017 yılına ait verileri ve 2018-2019 için yapılan tahminleri görebilirsiniz.

IT harcamaları

Yazılım endüstrisinin dijital iş dünyasının evrimi üzerinde çalışmaya devam etmesi bekleniyor. Bundan 10 yıl önce dünyanın en değerli kaynağı olarak gösterilen petrolün yerini veriye bırakması ile bu IT sektörünün geleceği parlak görülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>