İtalya maliyesi Amazon’un peşinde

0

Avrupa ülkeleri, ABD teknoloji şirketlerinin Avrupa’daki faliyetleri için vergi ödemiyor olmasını artık kabullenmiyorlar.

Fransa’da geçtiğimiz yıl maliye müfettişlerinin, internet bağlantısı olmayan özel bilgisayarlarla donattıklrı bir soruşturma ofisi açarak burada Google ofisine yapacakları baskına hazırlanmışlardı. Google’ın artık devlet bilgisayarlarına girip delilleri karartabileceğine dair şüphelere de sahip olan Fransa’daki Google baskını, Avrupa’daki tek örnek de değil.

Google, Facebook, Amazon gibi ABD’li internet şirketlerinin Avrupa’da onlarca milyar dolarlık vergi kaybına neden olduğunu düşünen Avrupa Birliği ülkeleri bu şirketlere dev cezalar kesmekten de geri durmuyorlar.

Son olarak İtalya, Amazon’un 142 milyon dolar vergiyi kaçırdığını tespit ederek şirketin peşine düştü. 2005-2011 yılları arasında ülkeden 2,5 milyar dolarlık kazanç sağlayan Amazon’un ödemesi gereken 142 milyon dolar vergiyi ödemediğini iddia eden İtalya şimdi Amazon’a cezalar ve faizlerle beraber milyar dolarlık fatura çıkarmaya hazırlanıyor.

Amazon ise ülkede ödediği düşük vergi miktarının İtalya’ya yaptığı yatırımları vergiden düşmesiyle açıklıyor. Ancak iş dünyasının çok iyi bildiği gibi, son sözü her zaman maliye söyler.