İtfaiyeci robot göreve başladı

0

itfaiyeci robot

ABD’de itfaiyeci robot göreve başladı. Thermite RS3 isimli bu robot, ilk yangın müdahale testini başarılı bir şekilde geçti.

İtfaiyeci robot Thermite RS3

Robotik alanında yaşanan gelişmeler, insanlarla müdahale etmenin zor olduğu birçok işin otomatikleşmesini sağlıyor. Bunlar arasında arama kurtarma faaliyetlerinden yangın söndürmeye kadar birçok alan bulunuyor.

Thermite RS3 isimli itfaiye robotu da bunun örneklerinden biri. CNN tarafından paylaşılan habere göre Thermite RS3, Ekim ayı başlarında büyük ölçekli bir yangında görev alarak önemli işlere imza attı.LA’de meydana gelen bir yangında görev alan Thermite RS3, yanmakta olan bir moloz yığınını yoldan çekerek personellere güvenli bir yol açtı. Bu da personellerin yangına müdahale süresini kısalttı.

Robotun gelecekte arama kurtarma çalışmalarında ve yangınlarda görev alabileceği belirtiliyor. LA Times tarafından paylaşılan bilgilere göre Thermite RS3, yaklaşık 10 ton su ve köpüğü 1 dakika gibi kısa süre içinde fışkırtabiliyor. Satış fiyatı 272 bin dolar olan robotun, diğer ülkelerden de ilgi görmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>