İTÜ ARI Teknokent girişimcilerini dünyaya taşıyor

0

İTÜ ARI Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren sekiz başarılı şirket ABD’nin Chicago kentinde yatırımcılarla buluştu. Dünyanın en başarılı kuluçka merkezlerinden biri olarak kabul edilen 1871‘de düzenlenen etkinliğe katılan isimler, kalabalık bir dinleyici kitlesine kendilerini tanıtma fırsatı buldu.

Bulut tabanlı yazılım platformları ve RFID gibi teknoloji girişimcileri yanında arıcılık ürünleri, DNA tabanlı gıda testleri ve nanomalzeme gibi farklı girişimlerin de yer aldığı etkinliğe Türkiye Cumhuriyeti Chicago Başkonsolosu Ramis Şen’in yanı sıra değerlendirme paneli olarak teknoloji editörü John Pletz, kadın girişimciliğini yaymayı amaçlayan foundingmoms.com kurucusu Jill Salzman ve WeDelivr şirketi kurucusu Jimmy Odom gibi girişimcilik dünyasının tanınmış isimleri de katıldı.

ITU-GATE-DEMO-DAY
Etkinliğe katılan şirketler arasında KOBİ’lere yönelik bulut tabanlı yazılım çözümleri sunan Bodru; hastaneler için RFID temelli varlık yönetimi çözümleri sunan Borda; kullanıcı davranışlarını öğrenen akıllı ev sistemleri geliştiren Ingenious; perakende sektörünün tedarik performansını artırmaya yönelik iş analitiği çözümleri sunan Invent Analytics yer alıyor. Ayrıca havacılık ve uzay, otomotiv, enerji gibi sektörler için yeni nesil kompozit malzemeler üreten Nanokomp; arıcılık kaynaklı sağlık ürünleri geliştiren SBS; gıda güvenliği için DNA analizine dayalı test kitleri üreten Sentromer ve finansal verilerin daha iyi analizine olanak tanıyan bir platform sunan StockGround da etkinlikte yerini aldı.

“ITU GATE ile Türk şirketleri uluslararası pazara açıyoruz”

İTÜ tarafından bu yıl ilki düzenlenen ITU GATE programı kapsamında girişimci firmaların uluslararası platformlarda yatırımcılarla buluşturulduğunu belirten İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz; “Dünya’da girişimcilik ortamında hızlı bir değişim var. İTÜ ARI Teknokent olarak biz de Türkiye’de bu alandaki değişimin ve uluslararasılaşmanın öncüsü olmayı hedefliyoruz. ITU GATE programımız ile uluslararası pazarlara çıkmaya hazır 8 firmayı Amerika Birleşik Devletleri’nde birlikte çalıştığımız kuluçka merkezlerine taşıdık. Halen firmalarımız çok sayıda uluslararası firma ile iş ortaklığı ve yatırım görüşmelerini sürdürüyor. İnanıyorum ki “ITU GATE” sayesinde birçok başarılı girişimci, uluslararası pazarlara açılacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>