İTÜ Çekirdek’ten teknoloji girişimcilerine 1 milyon TL

0

ITUCekirdek2012 yılında faaliyete geçen ve bugüne kadar girişimcilere 5 milyon TL’den fazla destek sağlayan İTÜ Çekirdek’e bu yıl 2 bin 500’e yakın proje başvurusu bekleniyor. Bu, son üç yılda yapılan başvuru sayısının toplamı anlamına da geliyor.

Teknoloji tabanlı bir ticari ürün ve hizmete dönüşebilir fikri ya da projesi olan “her yaştan” genç girişimcinin katılabildiği İTÜ Çekirdek’te, büyük potansiyele sahip ancak henüz gelişen alanlara özel kategoriler de oluşturularak sektörlerin gelişimine ön ayak olunuyor. Bu kapsamda geçen yıl açılan “Bulut Teknolojileri” kategorisinden sonra bu yıl da “Otomotiv” özel kategorisi açılıyor.

Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak şirketleri kuracak girişimcilerin, projelerin ödüllendirildiği İTÜ Çekirdek Big Bang’de dağıtılacak ve toplamda 1 milyon TL’ye çıkarılan ödülden pay alabilmeleri için son başvuru tarihi 13 Mart 2015 olarak belirlenmiş durumda.

İTÜ’den 40 milyon Euro’luk girişim yatırımı

İTÜ Çekirdek’in teknoloji tabanlı girişimciliğin gelişmesi yönünde saygı duyulan bir markaya dönüştüğünü belirten İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan; “İTÜ Çekirdek’e kabul edilecek girişimci adaylar 150 saat eğitim, altyapı, laboratuar, toplantı ve konferans salonları, dinlenme alanları, 100 bin liralık İTÜ Çekirdek Ar-Ge Fonu, İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent ağı, danışmanlık ve mentorluk desteklerinden yararlanacaklar. Bu süreçte, yapılacak farklı elemeleri aşan ekipler, toplam 1 milyon lira nakit ödüllü İTÜ Çekirdek Big Bang’de sahneye çıkıp yarışmaya hak kazanacak” dedi.

Çolpan, İTÜ Çekirdek’in girişimciliğin gelişmesi için gerekli kaynak, fiziksel alan ve eğitmenlere sahip ideal bir girişim ortamı olduğunu belirtirken; “Gelecek iki yılda 40 milyon Euro’luk bir yatırım planı ile iki yeni bina yapmayı hedefliyoruz. Bu binaların birinde ise 10-14 bin metrekarelik bir kuluçka merkezi yer alacak ve tamamen girişimcilere hizmet verecek. Amacımız girişimcilik alanında Türkiye’de tartışmasız akla gelen ilk marka olmak” değerlendirmesinde bulundu.

Girişimcilere sağladığı 800 metrekarelik açık ve kapalı ofis, laboratuvar, seminer ve toplantı salonları ile bir girişimcinin ihtiyacı olan bütün fiziki olanakları bir arada sunan İTÜ Çekirdek;  Elginkan Vakfı, Cardtek Group, Microsoft, SAP, TEB gibi pek çok önemli kuruluşun destek ve işbirliği ile Türkiye’ye yeni teknoloji şirketleri kazandırıyor.

İTÜ Çekirdek’in bir parçası olma hedefindeki girişimcilerin itucekirdek.com adresi içerisinde yer alan formu doldurmaları ve 3 dakikayı aşmayacak şekilde hazırlayacakları tanıtım filmini, video yükleme alanına eklemeleri yeterli oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>