ITU Standardizasyon Çalıştayı İstanbul’da gerçekleştirildi

0

TurkTelekom_RamazanDemir
Türk Telekom Regülasyon Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ramazan Demir

193 ülkeden 700’ün üzerinde özel sektör teşebbüsü ve akademik kuruluşun üyesi olduğu ITU’nun yılda iki kez düzenlediği ‘Hizmet Kalitesi Standardizasyon Çalıştayı’nın ilki Türk Telekom Ataköy Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yönetiminde 3 gün süren çalıştayda 100’ü aşkın ITU delegesi yeni gelişen şebekelerde kalite standardizasyonu üzerine fikir alışverişinde bulundu.

ITU-T SG12 aktiviteleri ve standardizasyon çalışmalarına genel bir bakışla başlayan çalıştayda farklı servis sağlayıcıları, multimedya servislerde deneyim kalitesi (QoE) ve hizmet kalitesi (QoS) özelinde dikkat edilmesi gereken kalite parametreleri üzerine tecrübelerini paylaştı.

Katılımcılar ayrıca, en iyi uygulamalardan regülasyonel ve operasyonel yaklaşımlara, hizmet kalitesi parametrelerinin farklı servisler için değerlendirilmesinden multimedya performans değerlendirmelerine kadar deneyim ve hizmet kalitesinde pek çok konuda bilgi alışverişinde bulundu. Birleşmiş Milletler’in bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki yetkin kurumu ITU, Telekom sektöründe tavsiye kararları en fazla kabul gören kuruluşu olarak da biliniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>