iTunes’a veda

0

Yarın başlayacak WWDC öncesinde iTunes içerikleri sosyal medyadan silindi

Apple, 18 yıllık iTunes’u ortadan kaldırıyor. Firmanın bu kararının ipuçlarını sosyal medya hesaplarını silmesinden görmek mümkün. Zira, Apple 31 Mayıs itibarıyla Facebook ve Instagram’daki iTunes içeriklerini sildi. Buna karşılık iTunes Twitter hesabı hâlâ açık.

iTunes’dan sonraki plan

Peki, Apple’ın iTunes’u ortadan kaldırmasının ardındaki plan ne? Apple ‘ın bu konudaki planını yarın başlayacak ve 7 Haziran’a kadar devam edecek Worldwide Developers Conference (WWDC) etkinliğinde göreceğiz. Fakat sızan haberler Apple’ın iTunes yerine üç yeni uygulama sunacağını ortaya koyuyor. Yani, Apple TV, Apple Music ve Apple Podcasts olmak üzere üç yeni ürün sunulacak. Böylece Apple kullanıcılarının iTunes’a yönelik yıllardır sürdürdükleri eleştiriler de son bulmuş olacak. Kullanıcılar iTunes’un arayüzünü karmaşık buluyordu.

Steve Jobs tanıtmıştı

iTunes, 9 Ocak 2001’de Macworld etkinliğinde o dönem Apple CEO’su olan Steve Jobs tarafından tanıtılmıştı. Steve Jobs, iTunes’u anlatırken karmaşık uygulamaları kolay hale getirdiklerini söylemiş ve basit arayüzle daha çok kullanıcıyı dijital müzik devriminin parçası yapmak istediklerini ifade etmişti.

NOT: Yazının içindeki görselleri 9to5mac.com sitesinden aldık.

Haberdeki ana görsel ise 9 Ocak 2001’de tanıtılan ilk iTunes’a ait. 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>