Techinside Google News
Techinside Google News

Hibrit ve uzaktan çalışma neler getiriyor, neler götürüyor?

Ivanti'nin Elevating the Future of Everywhere Work Raporu'na göre hibrit ve uzaktan çalışma için çalışanlar maaş kesintisini kabul ediyor.
- Advertisement -

Ivanti’nin Elevating the Future of Everywhere Work Raporu’na göre hibrit ve uzaktan çalışma için çalışanlar maaş kesintisini kabul ediyor.

BT varlıklarını buluttan uca keşfeden yöneten, güvence altına alan ve hizmet veren Ivanti Neurons otomasyon platformunun sağlayıcısı Ivanti, 2023 Raporunun sonuçlarını açıkladı.

Ivanti, “İşin Geleceği” uzmanlarıyla işbirliği yaptı ve geleceğe bakan kuruluşların ve çalışanlarının karşı karşıya olduğu tutumları, beklentileri ve zorlukları anlamak için dünya çapında 8.400 ofis çalışanı, BT uzmanı ve üst düzey yöneticiyle anket yaptı.

Çalıştıkları yer üzerinde kontrol sahibi olmak isteyen çalışanların sayısı, Ivanti’nin Elevating the Future of Everywhere Work Raporu‘ndan bu yana değişmedi ve yüzde 71 seviyelerinde kaldı. Ancak araştırma, işverenlerin ve çalışanların, işin zamanını, yerini ve çalışma biçimini kimin belirleyeceği konusunda bir mücadele içinde kaldığını gösteriyor.

  • Çalışanların yüzde 71’i kendi seçtikleri bir hibrit veya uzak programda çalışmak istiyor.
  • Çalışanların sadece yüzde 43’ü istedikleri yerde çalışabiliyor.
  • Yukarıdaki iki sayı arasındaki fark 28 puanlık bir ‘tercih boşluğu’ yaratıyor.

Buna ek olarak rapor, Everywhere Work’ün faydalarının ve esnekliğinin henüz tam olarak demokratikleşmediğini ortaya koyuyor. Yöneticiler ve BT uzmanları arasında yapılan ankette ‘tercih farkı’ sırasıyla 12 puana ve 13 puana iniyor.

Ivanti CEO’su Jeff Abbott, “Çalışanların nasıl ve nerede çalıştığı söz konusu olduğunda, yapabildikleri yerde esnekliği benimsemeyen ve buna izin vermeyen liderler – aynı zamanda daha bağlı, daha üretken bir iş gücünün faydalarından yararlanmama riskini de alıyor. En iyi yetenekleri çekmek ve elde tutmak her zaman bir yönetici önceliği olacak. Çalışanların işlerini nasıl ve nerede yapmayı bekledikleri konusunda sismik bir değişim oldu ve liderlerin bunu mümkün kılmak için kültür ve teknoloji engellerini yıkması şart” dedi.

Aslında araştırma, bilgi çalışanları arasında, özellikle de genç çalışanlar arasında yaygın bir tükenmişlik ve kopukluk olduğunu ortaya koyuyor:

  • 40 yaşın altındaki her 3 ofis çalışanından 1’i “sessizce işi bıraktığını” itiraf ediyor.
  • 40 yaşın altındaki her 4 ofis çalışanından 1’i önümüzdeki altı ay içinde işlerinden ayrılmayı düşünüyor.
  • İş bırakma nedenleri arasında, iş yükünden kaynaklanan tükenmişlik (yüzde 35) ve akıl sağlığı sorunları (yüzde 35), daha iyi ücret yüzde 33 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Hibrit ve uzaktan çalışma seçeneklerinin çalışan memnuniyetini artırdığı ve iş-yaşam dengesini daha ulaşılabilir kıldığı konusunda artan bir kabul var. Ivanti tarafından ankete katılan kurum liderlerinin tam yüzde 71’i, uzaktan çalışmanın çalışanların morali üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söylüyor. Bunlara ek olarak:

  • Ofis çalışanlarının yüzde 66’sı hibrit/sanal çalışmadan herhangi bir olumsuz yan etki yaşamadıklarını söylüyor.
  • Ofis çalışanlarının yalnızca yüzde 2’si hibrit çalışma nedeniyle bir terfi alamadıklarını düşünüyor.
  • Ofis çalışanları, uzaktan çalışabilmek için yüzde 8,9’luk bir maaş kesintisi yapmaya razı olacaktır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir