iyzico ve PayU girişimlere umut oldu (Röportaj)

0

Haziran ayının ilk haftalarında iyzico bir satın alma haberiyle gündeme geldi. 165 milyon dolar karşılığında PayU tarafından satın alınan iyzico ilerleyen dönemde neler yapacak? Merak edilen tüm sorular için mikrofonumuzu iyzico Kurucu Ortağı ve CEO’su Barbaros Özbuğutu’ya uzattık.

Girişimcilik dünyasının dikkat çeken haberlerinden biri olan iyzico satın alması, ilerleyen dönemde şirket cephesinde neleri değiştirecek? Özbuğutu, TechInside izleyicileri ve okurları için hem şirketin ilk dönemlerini hem de bundan sonraki planlarını anlattı.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri videomuzla baş başa bırakalım. İyi seyirler…

YouTube video

iyzico PayU tarafından satın alındı

2013 yılında kurulan iyzico, işletmelerin çok fazla POS cihazı arasında boğulmasının önüne geçmeyi amaçlıyor. Bir ödeme alma hizmeti olan iyzico, ödeme hizmetlerinde kolaylıklar üzerine kurgulanmış bir dünya yaratmayı hedefliyor. Dijital dünyada ödeme kabul etmek isteyen işletmeler için bunu tek bir platform haline getiren iyzico, yakın zamanda PayU tarafından satın aldı. 165 milyon dolar karşılığında satın alınan iyzico, bütün startup’lara umut oldu.

Son 6 yıl içinde yaklaşık 28 milyon dolarlık yatırım alan iyzico bu yatırımını Türkiye’deki iş modelini oluşturmaya ve büyütmeye harcadı. 2017 yılından 2018 yılına kadar yaklaşık yüzde 70 oranında büyüyen şirket, 2018’den 2019’a kadar ise yaklaşık yüzde 150 büyüme kaydetti. Bunu gören şirketlerin ilgisini çeken iyzico, PayU’nun da radarına takıldı.

Özbutuğu, PayU tarafından gelen teklifi kabul etmelerinin sebebi olarak, Türkiye’de 5 yıl içinde en büyük 5 finansal kuruluşu arasına girme hedefini gösterdi. Bu yolda PayU ile güçlerini birleştirerek çok daha hızlı ilerleyebileceklerini düşünen Özbuğutu, oluşturulan vizyonda ve misyonda bu ortaklığın önemli olacağını vurguladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>