Jack Ma Çin’in en zengini unvanını kaybetti

0

Jack Ma Çin

Alibaba kurucusu Jack Ma Çin’in en zengini unvanını kaybetti. Jack Ma’nın iş hayatında geri plana çekilmesi bunda önemli rol oynadı.

Artık Jack Ma Çin’in en zengin insanı değil

Jack Ma, son günlerin en çok merak edilen isimleri arasında yer alıyor. Alibaba’nın kurucusu ve daha önce Çin’in en zengini olan Jack Ma, adeta ortadan kaybolmuştu.

Çin hükümetini eleştiren açıklamalarının ardından Jack Ma ortadan kaybolmuş ve devamında birçok spekülasyon olmuştu. Hatta Jack Ma’nın kaçırıldığı iddiaları ortaya çıkmıştı. Ortaya kısa bir video çıkmış ancak daha sonra bu videonun sahte olduğu iddia edilmişti.

Jack Ma’nın yokluğu Alibaba’ya ve kişisel servetine büyük bir zarar verdi. Ortaya çıkan iddialarla Jack Ma kişisel servetinden 11 milyar dolar kaybetti. Bununla birlikte Çin’in en prestijli büyük girişimcileri listesinden de kaldırıldı. Son olarak ise Çin’in en zengini unvanını da kaybederek dördüncü sıraya geriledi. Listede ilk sırada Nongfu Spring isimli şişe su üretimi yapan şirketin sahibi Zhong Shanshan yerleşti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>