Jack Ma SoftBank Group yönetim kurulundan istifa ediyor

0

Jack Ma SoftBank Group

Jack Ma, 13 yıldır SoftBank Group’ta yönetici olarak yer almaktaydı. Ancak sürpriz bir şekilde Jack Ma SoftBank Group yönetim kurulundan istifa etme kararı aldı.

Jack Ma SoftBank Group yönetim kurulundan ayrılıyor

Alibaba’nın kurucu ortağı olan Jack Ma, Softbank’ın üst düzey yöneticileri arasında yer almaktaydı. Ancak SoftBank Group, Jack Ma’nın yönetim kurulundan istifa edeceğini duyurdu.

Sürpriz bir şekilde Jack Ma’nın istifasının, SoftBank Group’un yıllık hissedar toplantısının yapılacağı 25 Haziran’da geçerli olacağı belirtildi. Jack Ma’nın istifasının nedeniyle ilgili ise net bir açıklama yapılmadı.

Acak Jack Ma’nın Alibaba’dan da ayrılarak kariyer anlamında biraz daha durgun hayata yönlenmesinin bu istifada da etkili olabileceği konuşuluyor.

SoftBank Group, Alibaba’nın en büyük destekçileri arasında bulunmaktaydı. Alibaba’ya 2000 yılında 20 milyon dolarlık yatırım yapan SoftBank Group, şirketin hisselerinin yüzde 25,1’ine sahipti. Bu hisselerle birlikte, SoftBank Group’un Alibaba’daki toplam hissesi 100 milyar doları geçiyor.

Jack Ma’nın istifasıyla birlikte yönetim kuruluna 3 yeni üyenin atanması bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>