Jamaika dijital para birimi ile ulusal piyasaya çıkıyor

0

Jamaika dijital para

Jamaika dijital para birimi ile ulusal piyasada yer alan Karayip ülkeleri arasına katılıyor. Bu sayede ülkenin dolar karşısında daha güçlü olması hedefleniyor.

Jamaika dijital para birimi için açıklama yaptı

Jamaika, işlem maliyetlerini düşürme ve banka kullanmayan vatandaşlara finansal hizmetler sağlama çabalarının bir parçası olarak dijital para birimini bu yılın ilk çeyreğinde ülke genelinde kullanıma sunacak.

Jamaika’nın Aralık ayında yaptığı açıklamada, bir grup Doğu Karayip ülkesi tarafından başlatılan benzer bir projenin hemen ardından gelen yeni para biriminden 230 milyon Jamaika doları (1.5 milyon dolar) ihraç eden bir pilot projeyi tamamladığını söyledi. Bank of Jamaica’da bankacılık ve para birimi operasyonları ve finans piyasaları altyapısından sorumlu başkan yardımcısı Natalie Haynes: “Jamaikalıların çoğunluğu finansal olarak dışlanmış durumda. Bu kişileri resmi finansal sisteme dahil etmek için merkez bankası dijital para biriminin iyi bir fırsat olacağına karar verdik” dedi.

Haynes, bankanın her yıl Jamaika dolarının yüzde 5’ini yeni dijital para birimiyle değiştirmeyi umduğunu söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>