Japon firmalar Huawei yasağından etkileniyor

0

Japon firmalar Huawei

ABD ile Huawei arasında 1 yılı aşkın süredir teknoloji savaşı yaşanıyor. Yeni verilere göre, Japon firmalar Huawei yasağından olumsuz etkileniyor.

Japon firmalar Huawei yasağı

ABD hükümeti ile Huawei arasında 2019 yılında başlayan gerginlik, tahminlerin aksine azalmadı hatta artarak devam etti. ABD’nin uyguladığı bu kısıtlamalar, teknoloji piyasasını küresel ölçekte de etkiliyor.

Geçtiğimiz haftalarda ABD hükümeti, Huawei yasakalrını daha ileri seviyeye taşımıştı. Direkt olarak Çin’e teknoloji savaşı başlatan ABD; Huawei, ZTE, Hangzhou Hikvision Digital Technology, Zhejiang Dahua Technology ve Hytera Communications şirketlerinden herhangi bir ekipman alınmasını yasaklamıştı.

Japonya merkezli kaynaklar, ABD’nin uyguladığı bu yasakların Japonya merkezli şirketleri de olumsuz etkilediğini belirtiyor. Hatta bu yasaklardan toplamda 800 Japon şirketin etkilendiği vurgulanıyor. Bu şirketlerin çoğunlukla Çin menşeli teknolojileri kullanmasının, ABD’nin uyguladığı yasaklardan dolaylı olarak Japon şirketlerin de etkilendiğini gösteriyor. ABD hükümetinin, bu konuda bir yumuşuma gösterip göstermeyeceği ise şimdiden merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>